Na evropský trh míří ve velkém elektromobily čínských automobilek

Moving Black Car Road

S napůl vynuceným nástupem elektromobilů se můžeme těšit i na zhruba tucet nových výrobců převážně z Číny, kteří postupně expandují na evropské a americké trhy, kterým zatím dominuje kalifornská Tesla. I když Čína samotná ekologickým automobilům příliš nefandí a zakazovat vozy se spalovacími motory se zatím nechystá, tamní firmy chytily příležitost za pačesy a své evropské konkurenci rychle utekly. Která elektrická auta byla představena letos a na jaké značky bychom si měli zvykat?

Yangwang U9

Tento elegantní sporťák je sice dílem známého německého designéra Wolfganga Eggera, tedy pokud jde o vizuální stránku, ale jak už název napovídá, auto je jednoznačně čínské provenience. Stojí za ním automobilka BYD Auto. Za milion čínských jüanů, tedy lehce přes tři miliony korun, dostane kupec jedenáct set koní, dojezd na jedno dobití lehce přes 700 kilometrů a zrychlení z nuly na sto za dvě vteřiny. Kam se na takový sporťák hrabou evropské elektromobily!

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli benevolenci EU mohou několik měsíců jezdit po silnicích vraky, které ani nemusí mít technickou
Zdroj obrázku: Freepik

Niutron NV

Niutron NV, na některých trzích prodávaný jako Docan V07, je také z Číny. Běžného českého řidiče asi osloví víc než předchozí sporťák, jde totiž o pětidvéřové SUV s velkým zavazadlovým prostorem. Neoslní sice zrychlením, ale už v základní výbavě má slušný dojezd bezmála 600 kilometrů na jedno dobití, s vyšší výbavou pak ujedete přes 900 kilometrů, než budete muset vyhledat dobíjecí stanici. S odhadovanou cenou lehce přes milion korun pak může směle konkurovat všem evropským elektromobilům.

Mohlo by vás zajímat:  V létě cyklisti opět komplikují provoz na silnici

Polestar 4

Tohle luxusní SUV je výsledkem spolupráce švédského Volva a čínských automobilek. A má-li v něčem prsty Volvo, můžete si být jistí, že daný vůz se nebude prodávat za hubičku. Očekává se, že Polestar 4 se u nás bude prodávat za necelé dva miliony korun. Za tuto částku dostanete nejen tradiční benefity typické pro Volvo, jako jsou bezpečnost a spolehlivost, ale také 536 koní a 600 kilometrů na jedno dobití.

Zdroj: https://www.scmp.com/business/china-business/article/3223875/chinese-electric-cars-capture-15-cent-european-market-2025-leap-forward-exports-kpmg-economist
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora