Přezutí na zimní pneumatiky reguluje zákon. Stanovuje přesná pravidla i možné pokuty

Car Mechanic Changing Wheels Car

S příchodem zimního období se každý řidič v České republice potýká s povinností výměny pneumatik. Přechod na zimní pneumatiky je nejen otázkou bezpečnosti, ale také právní povinností, jejíž neplnění může mít finanční důsledky. Tento článek vám poskytne přehled o termínech, kdy je přezutí na zimní pneumatiky v ČR povinné, a pokutách, které vás mohou potkat, pokud tuto povinnost zanedbáte.

Kalendářní a povětrnostní regulace

V České republice je přezutí na zimní pneumatiky regulováno jak kalendářními, tak povětrnostními pravidly. Dle zákona je přezutí na zimní pneumatiky povinné v období od 1. listopadu do 31. března. Kromě tohoto pevně stanoveného termínu musí řidiči sledovat i aktuální povětrnostní podmínky. Pokud jsou silnice pokryty sněhem nebo námrazou, je povinností řidičů přezout na zimní pneumatiky bez ohledu na datum. Tato pravidla jsou stanovena s cílem zvýšit bezpečnost na silnicích během zimních měsíců.

Mohlo by vás zajímat:  Jízdy v zimě mohou být riskantní, základem je myslet na bezpečnost
Closeup Mechanic Working With Car Tire Auto Repair Shop
Zdroj obrázku: Freepik

Pokuty za nepřezutí

Nedodržení pravidel pro přezutí na zimní pneumatiky může být v ČR dosti nákladné. Pokuty za jízdu na letních pneumatikách v zimním období se mohou vyšplhat až do výše 2 000 Kč. V případě, že by váš vůz způsobil nehodu z důvodu nevhodných pneumatik, může být pokuta ještě výrazně vyšší. Je tedy v zájmu každého řidiče dodržovat stanovená pravidla a chránit tak nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Dodržování těchto regulací může výrazně snížit riziko dopravních nehod způsobených špatným stavem pneumatik.

Mohlo by vás zajímat:  Praha vs. Brno. Dopravou, vytížeností a parkováním se příliš neliší

Další právní regulace

Kromě povinnosti přezutí na zimní pneumatiky se řidiči v ČR musí vyrovnat i s dalšími právními regulacemi, které se týkají stavu a typu pneumatik na jejich vozidle. Je důležité, aby byly pneumatiky v dobrém stavu, měly dostatečnou hloubku dezénu a byly vhodné pro aktuální povětrnostní podmínky. Dodržování těchto pravidel je základem pro bezpečnou a legální jízdu na českých silnicích během zimního období. V případě nejasností je vždy dobré konzultovat příslušná pravidla nebo vyhledat odbornou radu.

Zdroj: https://www.nokiantyres.com/innovation/facts-about-tyres/tyre-regulations/winter-tyre-regulations-in-europe/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora