Příprava auta na jaro. Co všechno byste měli zkontrolovat?

Jaro se kvapem blíží. Pro mnoho řidičů to znamená, že budou častěji usedat za volant. Před příchodem jarních měsíců je tedy vhodné důkladně zkontrolovat stav automobilu, resp. jeho jednotlivých částí.

Zkontrolujte letní pneumatiky

Řidiči mají povinnost používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. S příchodem jara je tedy vhodné zkontrolovat letní pneumatiky, které půjdou brzy do „akce“. Kontrole je nutné podrobit tlak, ale také hloubko dezénu, jež by u „letňáků“ měla činit 1,6 mm, což je zákonem daná hranice. A nezapomeňte se zaměřit i na rezervu, kterou mnozí řidiči při kontrole opomíjejí. Je důležité si uvědomit, že pouze pneumatiky v dobrém stavu jsou důležitým faktorem bezpečné jízdy.

Zaměřte se na nečistoty

Při jízdě v průběhu zimních měsíců se nevyhnete nejrůznějším nečistotám. Pokud se tedy rozhodnete připravit svůj automobil na častější jarní používání, zaměřte se i na všudypřítomnou špínu. Shledáte-li, že váš vůz není v tomto ohledu v dobrém stavu, vyčistěte jej. To přitom nemusí být vůbec složité, protože aktuálně lze využít různé vysokotlaké čističe, které se skládají z čerpadla s pohonem, hadice a vysokotlaké trysky. Pokud nevíte, jaký zvolit, podívejte se na srovnání vysokotlakých čističů.

Prohlédněte stav jednotlivých dílů

Kontrola vozu na jaro by měla zahrnovat i gumové díly jako manžety poloos anebo silentbloky náprav. Během zimních měsíců však nejvíce trpí gumičky stěračů, na něž se zaměřte především. Zkontrolujte ale také zpětné zrcátko a další části automobilu. Pokud zjistíte, že něco není v pořádku, pořiďte si vhodné náhradní díly, které si lze zakoupit za nižší ceny, využijete-li např. Alza slevový kód. Další akce a slevové kupóny navíc naleznete na webech, jako je Kuponer.cz.

Mohlo by vás zajímat:  Problém s vybitou baterií v zimě může podle servisů odvrátit správná jízda

Doplňte provozní kapaliny

Při kontrole vozidla na jaro je také vhodné zkontrolovat stav provozních kapalin, což by ovšem řidiči měli dělat celoročně. Platí to přitom především pro starší automobily, neboť moderní vozy vám samy upozorní za pomoci kontrolek. Samozřejmostí by měla být především kontrola hladiny motorového oleje. Zaměřte se ale také na hladinu chladicí kapaliny, stejně jako na stav kapaliny brzdové. Pokud nebude některá tekutina přítomná v dostatečném množství, pochopitelně ji doplňte.

Neopomeňte ani podvozek a brzdy

Letošní zima je velmi mírná, takže silničáři ušetřili miliony korun. Silnice posypané solí anebo kamínky tedy nebyly úplně běžné. Přesto je vhodné i letos zkontrolovat brzdy a podvozek, jež mohou být posypem zaneseny. To ale většina řidičů asi úplně sama nezvládne, proto je vhodné navštívit autoservis. Pokud se vám do servisu nechce, měli byste alespoň důkladně umýt podvozek v myčce. Neučiníte-li tak, v nejlepším případě může dojít k postupnému rezivění karoserie.

Zkontrolujte i další části automobilu

  • Výfuk. Při kontrole podvozku se rovnou zaměřte i na výfukový systé Stejně jako v případě podvozku totiž posyp silnice může způsobit rezivění, což určitě není optimální stav.
  • Řemeny. Po zimě byste rovněž měli zkontrolovat motor. Ačkoli mnoho problémů sami neodhalíte, popraskané řemeny ano. V případě problémů je nechte okamžitě vyměnit.
  • Osvětlení. Ačkoli v České republice existuje povinnost celoročního svícení, při kontrole auta na jaro zkontrolujte i osvětlení. Hlubší diagnostiku vám ale zajistí pouze autoservis.
  • V průběhu zimy klimatizaci nepoužíváme. Proto se zde mohou začít tvořit plísně a neobvyklé není ani zanesení nečistotami. Proto ji zkontrolujte právě s příchodem jara.
  • Lékárnička. Když už budete v jarní kontrole automobily, zaměřte se i na lékárničku. Zkontrolujte její expiraci (záruční doba bývá čtyři roky), stejně jako expiraci obsahu.
Zdroj obrázku: Fahroni / Shutterstock.com

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora