Příprava automobilu na zimu

Tak už je to zase tady! Zima na krku, stmívá se brzy, nálada je taková melancholická a motoristům se navíc objevují nové vrásky na tváři. Není se čemu divit, protože každému navíc přibývají starosti s jeho čtyřnohým miláčkem. Zodpovědný motorista totiž není cestář, aby se chtěl nechat začátkem zimy překvapit. Proto podrobuje své vozidlo ještě před příchodem zimy důkladnému servisu. Na co by v každém případě neměl zapomenout?

Kromě zimního přezutí by měl svůj automobil také důkladně umýt a karosérii pořádně navoskovat. Tím udělá maximum proto, aby ji chránil před zhoubným vlivem značných výkyvů zimních teplot a také před působením posypové soli. Pokud se během umývání Vašeho auta na svého miláčka zadíváte opravdu důkladně, zřejmě si všimnete různých drobných oděrek, které je také dobré před začátkem zimy odstranit třeba za pomoci opravné tužky.

Samozřejmostí by měla být i kontrola provozních kapalin a vůbec nejlepším řešením je výměna oleje, protože nový zajistí menší odpor při startování a chová se lépe při mrazivých teplotách. Pokud máme vozidlo s benzinovým motorem, nepříjemnému překvapení v neurčitém mrazivém ránu do značné míry předejdeme, jestliže vyměníme zapalovací svíčky. Olej nezapomeneme zkontrolovat ani u mechanických převodovek a prověřit bychom měli i hladinu kapaliny v akumulátoru.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlevnější povinné ručení

Stejně tak brzdové desky by měly být sjeté přibližně stejně a ještě před příchodem zimy se jistě vyplatí občas důkladně prošlápnout brzdový pedál, což nám umožňuje zkontrolovat ABS. U podvozku je nutné prohlédnout vůli ložisek kol, když nás na jejich nedostatečnost upozorní jejich typické hučení.

Je nanejvýš pravděpodobné, že při kontrole našeho vozidla před zimou odhalíme řadu větších i menších problémů. Určitě budeme řešit otázku, kde sehnat co nejlevnější pneumatiky na zimu, někdo bude nucen obstarat si třeba také novou stahovačku okna nebo spojkovou sadu, což se může ukázat jako úkol velmi zapeklitý.

Je samozřejmostí, že i veškerá světla a blikače musí svítit, jak mají. Do ostřikovačů pak dodáme modrou, nemrznoucí směs. Závěrem prověříme, že v povinné výbavě našeho vozidla nic neschází. Není toho tedy vůbec málo!