Rizikové Velikonoce: Jedno pivo zůstává v těle i několik hodin

Drink Driving 808790 1280

Velikonoce se blíží. Tyto svátky jsou obvykle spojeny s tím, že si dáme i nějakou tu skleničku. Ať už sami, tak například s naší rodinou, popřípadě také s našimi přáteli. Vzhledem k současným vládním omezením poslední varianta nepřipadá v úvahu, ale i tak bude dost příležitostí k tomu, jak si sklenku dát.

U toho, kdo neplánuje během velikonočních svátků kamkoliv jet, hrozí pouze rizika zdravotní. U toho kdo má v plánu sedat za volant, je tu i riziko pokuty. Mnoho lidí často nemá představu o tom, kolik alkoholu v těle po vypití jedné sklenky máme, ani o tom, jak dlouho nám v těle vydrží.

Jenom jednu „desítku“

Všichni to známe. Jedna desítka k obědu, na spláchnutí mastného a těžkého jídla. Věc, které by odolal jenom málokdo. Každý, kdo si jedno desetistupňové pivo k obědu dá, by měl přemýšlet nad tím, jak dlouho v jeho těle zůstane. U průměrného muže to je i přes hodinu. U průměrné ženy to může být i více než 3,5 hodiny. Takto dlouho po obědě byste neměli sedat za volant.

Mohlo by vás zajímat:  Nejčastější chyby českých řidičů, důvodem je netrpělivost i neznalost
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dám si pár „dvanáctek“

Volný prodloužený víkend přímo svádí k tomu, příjemně si posedět, odpočinout si a dát si několik dobrých dvanáctistupňových piv. Pozor však na to, abyste ten den ještě nemuseli řídit. I když si dáte jenom tři klasické půllitry dvanáctistupňového piva, musíte myslet na to, že se ve vašem těle, pokud jste muž, budou odbourávat i kolem 8 hodin. Pokud jste žena, může se vše vás alkohol držet i kolem 13 hodin.

S vínem to není o nic lepší

Říkáte si, že vzhledem k tomu, jak dlouho se ve vás bude držet klasické pivo, zkusíte raději víno? Není to typem alkoholu, ale je to obsahem. I když vyměníte pivo za víno, a je jedno zda bude bílé nebo červené, je třeba počítat s tím, že ve vás zůstane opět i několik hodin. Jedna dvoudecka k chutnému obědu se u průměrného muže spaluje téměř 2,5 hodiny. U průměrné ženy může stejná sklenka atakovat dobu 4 hodin.

Mohlo by vás zajímat:  Elektromobily a spalováky jsou v dojezdu úplně stejné. Málokdo si ale danou podobnost připustí
Zdroj obrázku: Pixabay.com

A co v případě, že se rozhodnete popít o trochu více a své tři dvanáctistupňová piva nahradíte třemi sklenkami 0,2 litrů, ve kterých bude víno? V takovém případě by měli muži počítat s tím, že mohou mít v těle alkohol i přes 7 hodin. A ženy? U těch to může být doba kolem dvanácti hodin.

Když bude oslavička…

A co v případě, že to nebude jenom pár flašek piva, nebo pár skleniček vína, ale půjde o větší oslavičku, kde nebude nouze o tvrdý alkohol? I ten je nevyzpytatelný. Například 5 velkých panáků lihoviny s 40 procenty alkoholu bude v těle průměrného muže kolem 11 hodin. V případě ženy to bude přes 18 hodin.

A jelikož se na oslavách pije nejenom tvrdý alkohol, ale k němu se přidává také pivo a víno, nezapomeňte k době odbourávání alkoholu přidávat další hodiny za půllitry piva, a dvoudecky vína. Najednou čas potřebný k odbourání alkoholu výrazně narůstá.

Mohlo by vás zajímat:  Mezinárodní hudební festival Špilberk 2020 za podpory značky Kia
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Myslete na zbytkový alkohol

Ne, alkohol jenom tak nevyspíte. Fakta jsou daná a vaše tělo má určitý způsob fungování. Pokud se večerní oslava skutečně protáhla a alkohol tekl proudem, není moc pravděpodobné, že byste druhý den ráno mohli bez problémů řídit. I když se budete cítit dobře, buďte si jisti, že policejní přístroj bude mluvit jinak.

A jak tedy zjistit, zda jste takzvaně čistí? K orientačnímu výpočtu mohou pomoci různé kalkulačky aplikace. K přesnějšímu výpočtu pomohou různé alkohol testery pro domácí použití, které vám ukážou nejenom to, kdy máte nulu, ale ukážou vám také orientační hladinu alkoholu v dechu. Mnoho lidí hodnoty po několika pivech, vínech nebo štamprdlích rozhodně překvapují.

Zdroj: Autorský text, UAMK, BESIP
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora