Rolls-Royce jde proti proudu. Autonomní řízení ho nezajímá

Jenom těžko bychom v dnešní době nalezli větší, konkrétně potom prestižnější automobilku, která by se nerealizovala v segmentu testování nových technologií, a to hlavně v souvislosti s autonomním řízením. Tedy v souvislosti s tím, že by v budoucnu mohla vyrábět vozy, které budou schopny jezdit bez řidiče. Jedna taková automobilka však přesto existuje. A musíme říci, je to jedna z těch nejprestižnějších. Konkrétně potom Rolls-Royce.

Autonomní řízení se neplánuje

Majitel, tedy ředitel automobilky Torsten Müller-Ötvös se vyjádřil jasně. V nejbližší době Rolls-Royce neplánuje ani vyvíjet, ani testovat jakékoliv systémy, které by byly založeny na autonomním řízení. Důvodem je především to, že technologie stále ještě nejsou natolik vyvinuté, aby se jízda vozem za všech okolností a vždy stoprocentně obešla bez nutnosti případného lidského zásahu. A takové technologie zatím neexistují, což potvrzují nejenom zprávy ostatních automobilek o tom, co je nutné ještě vychytat, stejně jako nelze opomíjet ani informace o nehodách, které jsou s autonomními vozy spojené.

Až ve vzdálenější budoucnosti

Zároveň ale Rolls-Royce zavedení daných systémů zcela nezavrhuje. Dojde k tomu ale až ve chvíli, kdy daný systém bude nejenom stoprocentní, ale kdy dojde také k upravení legislativy. Tedy v době, kdy už na silnicích skutečně budou autonomní auta, ve kterých budou moci pasažéři sedět na zadních sedadlech a nebude nutné to, aby byli ostražití a v případě potřeby do řízení zasáhli.

A právě takové situace se dějí nyní. Rolls-Royce zkrátka a jednoduše nechce dodávat do svých vozů něco, co není dokonalé a stoprocentní. Ostatně právě u této automobilky je to zcela pochopitelné. Svým maximálním důrazem na dokonalost a kvalitu se stala jedinečnou a vlastně i výjimečnou.

Důvod je ještě jeden…

Kromě výše uvedeného důvodu je dobré nezapomínat ještě na jeden, o kterém musíme říci minimálně to, že je celkem zajímavý. Když se podíváme na skupinu lidí, která skutečně vlastní vůz Rolls-Royce, se kterým i aktivně jezdí, málokdy si tito lidé sedají dopředu. Co tím chceme říci? Že to jsou lidé, kteří mají v mnoha případech i své osobní řidiče. Takže je pro ně takové autonomní auto zcela zbytečné, jelikož i takto mohou jenom říci, kam chtějí jet, nasednout na zadní sedadle a s řidičem vyrazit. A ruku na srdce – když vůz řídí zkušený řidič, rozhodně je to spojeno s méně riziky, než když řídí ještě nedokonalý autonomní systém. Nehledě na to, že řidič svého pána doveze na požadované místo a s vozem následně vyrazí na parkoviště, do myčky, nebo třeba k pravidelnému servisu. A to jsou věci, o kterých si v segmentu autonomních vozů ještě budeme muset nechat delší dobu zdát.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora