Rusové začali s vývojem hybridní Lady

V loňském roce vyhlásilo ruské Ministerstvo průmyslu a obchodu veřejnou soutěž o výrobu vozidel na alternativní pohon. Bez překvapení tuto soutěž vyhrál AvtoVAZ, většině trhům známější jako Lada. 

A právě Lada začala s vývojem hybridního automobilu. Od ministerstva na tuto operaci dostala 499 miliónů rublů (cca 313 miliónů korun) a sama chce na vývoj hybridního modelu založit samostatnou značku AvtoSreda

Jako nejvhodnější základ pro nový model byl vybrán sedan Granta, ve kterém by se hybridní ústrojí mělo skládat z elektromotoru a zážehového čtyřválce 1.4 nebo 1.6. Výkon modelu by pak měl být minimálně 120 koní. Předpokládá se, že AvtoVAZ vyvine hned několik druhů hybridních pohonů, které bude postupně testovat a následně z nich vybere jeden finální. 

Mohlo by vás zajímat:  Toyota ukáže v Tokiu také koncept nového taxi

Ten pak bude na konci roku 2014 předložen ruskému Ministerstvu průmyslu a obchodu, které nejspíše dále rozhodne o výrobě. Na projektu hybridního modelu, který již odstartoval, spolupracuje mnoho zahraničních firem i odborníků, dostalo se také na univerzity a nejrůznější výzkumné ústavy. 

Pokud se Ladě podaří projekt dotáhnout do zdárného konce, určitě se dočkáme nejlevnějšího hybridního automobilu planety. Otázkou zůstává, jaký ohlas si vyslouží především na domácím trhu. 

Zdroj: avtostart.ru