S teplými dny se na silnice vracejí neoblíbené skupiny řidičů

Scenery With Cars Road Poland

Pokud řídíte také pro zábavu a potěšení z jízdy, nikoli jen z povinnosti, jaro vítáte jako začátek sezony. Ale sezona bohužel nezačíná jen zkušeným a kvalitním řidičům, teploty kolem dvaceti stupňů a slunečné dny lákají na silnice i řadu dalších účastníků provozu. Ne každý si je za volantem jistý, a mnozí ani volant nemají. A tak nepřekvapí, že během teplých dnů stoupá počet dopravních nehod i preventivních policejních akcí, které mají riziko minimalizovat. Na koho můžeme v tomto období na silnicích narazit?

Mohlo by vás zajímat:  Správná údržba zachová majetek v dobrém stavu. Myslet musíme i na jeho dostatečnou ochranu

Sváteční řidiči

Nejhorší na nich je, že je na první pohled jen těžko rozeznáte od jakéhokoli jiného řidiče. Na rozdíl od začátečníků nemívají na autech žádné varovné nálepky, byť by asi měli. Většinou je charakterizuje nezvykle pomalá jízda, ale nebezpeční jsou hlavně nečekanými reakcemi na různé situace a také nedostatkem cviku a odhadu. Jízda za svátečním řidičem může být očistcem hlavně na úsecích, kde se nesmí předjíždět, a také za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Mohlo by vás zajímat:  Při cyklistice jsem upřednostnila bezpečnost potomka. Nebýt cizích lidí, málem jsem mu ublížila
Zdroj obrázku: Freepik

Motorkáři

Po zimě oprašují své stroje také motorkáři. Motorky bývají na rozdíl od aut svátečních řidičů ve skvělém stavu, ale také motorkářům chybí po měsících odpočinku jízdní praxe. Vozovky navíc po zimě nebývají v nejlepším stavu, a tak mohou mít někteří, zejména ti méně zkušení jezdci, potíže s ovládáním svého stroje.

Cyklisté a turisté

Ale motorkáři ani sváteční řidiči nebývají to nejhorší, co můžete na českých okreskách potkat. Všichni totiž musí mít řidičák, a tak minimálně tuší, jaká pravidla se na ně vztahují. Totéž se bohužel nedá říct o všech cyklistech a pěších turistech, na které v tomto období také narazíte. Zejména jezdci na různých sdílených kolech či elektrokolech z půjčovny nemají správné povědomí o tom, jak se na silnici chovat. Totéž pak platí i o některých pěších turistech a zejména jejich skupinkách.

Zdroj: https://www.roadsafety-dss.eu/assets/data/pdf/synopses/Lack_of_driving_experience_032018.pdf
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora