Sté výročí Citroënu – automobilka si nadělila výroční grand tourer

Citroen 835992 960 720[1]

Automobilka Citroën byla založena v roce 1919. Tohoto roku tedy slaví své sté výročí a na počest této akci se rozhodla představit nový model. Jedná se o černomodrý grand tourer s hydropneumatickým odpružením a názvem 19_19. Design tohoto vozu odráží celou historii Citroënu. Automobil je vytvořen pro čtyři cestující, avšak pozor – každý bude sedět tak trochu jinak.

Autonomie vozu

Citroën 19_19 má podle výrobce dojet autonomně až 800 km na jedno nabití. Úroveň autonomie tohoto vozu je na třetí až čtvrté úrovni. Co to znamená?

  • Třetí úroveň – řidič si může za jízdy klidně i číst, ale musí být připraven převzít kontrolu na žádost svého vozu.
  • Čtvrtá úroveň – vůz jede sám, řidič si může i zdřímnout. Je to ale omezeno pouze na určité oblasti, například na centrum města nebo dálnici. Vůz je schopen přerušit jízdu a zaparkovat na bezpečném místě, dokud řidič nepřevezme řízení.
Mohlo by vás zajímat:  V mnoha případech jsou ojetiny výhodnější než nové auto. Proto jdou také na odbyt

Hydropneumatické odpružení

Kola tohoto modelu jsou opravdu gigantická – mají průměr 30 palců. Naštěstí však má vůz hydropneumatické odpružení. Citroen 19_19 se snaží svým cestujícím poskytnout co nejvyšší komfort, nezaměřuje se tedy na sportovní jízdu. Hydropneumatické odpružení je tomu velmi nápodobné – jedná se o tzv. „chytrý“ podvozek, který je založen na systému Xantia Activa.

Posezení cestujících

Vůz je vybaven čtyřmi místy. Místa vzadu jsou pro dvě osoby, přičemž sezení připomíná spíše gauč v obývacím pokoji, nežli sedačky. Řidičova sedačka je navržena tak, aby mu poskytovala co nejlepší oporu těla. Nejpohodlnější je místo vepředu vpravo, které poskytuje lenošku i s podhlavníkem.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora