Česko se v podpoře elektromobilů má ještě čemu učit. Od koho?

Current Gas Station 2276054 960 720[1]

V elektromobilech spatřuje mnoho automobilek budoucnost světového automobilového průmyslu. Automobilové společnosti tak přesouvají svou pozornost a výrobu právě jejich směrem a zájem začíná být i o majitele těchto vozů. Vzhledem k ekologičnosti elektrických vozidel si je různými způsoby snaží předcházet města po celém světě. Ve větším počtu elektrických vozů totiž vidí možnost, jak zlepšit stav jejich ovzduší.

Norsko jako vzor

Jednou ze zemí, ve kterých se elektromobily dlouhodobě těší velké oblibě, je Norsko. Již před dvěma lety tu například prodej elektrických vozidel představoval více než padesát procent ze všech nově prodaných vozů. Tato severská země totiž dlouhodobě poskytuje výrobcům i majitelům elektromobilů oproti jiným státům zcela nadstandardní podmínky. Elektromobily zde nejsou zatíženy žádnými dovozními cly či daněmi a majitelé elektrických vozidel navíc nemusejí platit žádné poplatky ani za registraci auta, ani za mýtné na dálnicích. Celkově je tak pořízení i provoz elektrických vozidel v Norsku levnější než těch se spalovacími motory.

Mohlo by vás zajímat:  Nissan představil v Hannoveru exkluzivní provedení dodávky e-NV200

Česko a elektromobily

Podporu elektromobilům ale samozřejmě poskytují i další země, například Francie či Německo, které poskytují jednorázovou dotaci na nákup elektrického vozidla v hodnotě 6000, respektive 4000 eur. Od daně jsou elektrické vozy osvobozeny například také v Nizozemí. V České republice sice obliba těchto vozů také roste, nicméně praktické problémy spojené s jejich obsluhou tento růst stále dost omezují. Ze statistik vyplývá, že společně se Slovenskem a Polskem se u nás registruje nejméně elektromobilů v celé Evropě.  Jen pro úplnost dodejme, že v současnosti jsou u nás registrovány přibližně dva tisíce elektromobilů, nejoblíbenějšími modely elektromobilů jsou především Volkswagen eGolf, Nissan Leaf a BMW i3. Již brzy se ale můžeme těšit i na elektrické verze modelů Škoda.

Mohlo by vás zajímat:  Je elektromobilita efektivní? Automobilky přiznávají, že musí vozy dotovat. Jak moc?

Výhody elektrické registrační značky

I Česká republika ale nabízí majitelům určité výhody. Jednou z nich je neplacení silniční daně nebo parkování v Praze. Praha umožňuje majitelům elektromobilů zvýhodněné stání v parkovacích zónách bez nutnosti registrace na příslušném městském úřadě. Jedinou podmínkou je, aby vozidlo mělo registrační značku elektromobilu. Zlí jazykové tvrdí, že důvodem, proč magistrát Prahy k tomuto kroku přistoupil, ale nemusí být pouze snaha o zlepšení ovzduší, ale také skutečnost, že příslušné úřady jsou v Praze jednoduše přetížené množstvím žádostí o registraci. Speciální registrační značka elektromobilů by již brzy měla majitelům poskytovat i další výhody, například osvobození od placení dálničních poplatků či možnost využívat vyhrazené jízdní pruhy ve městech. Další výhody stát v souvislosti s nákupem a provozem elektromobilů nabízí podnikatelům a úřadům.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora