Subaru WRX STI – Ostřejší než kdy předtím!

Po nedávném odhalení Subaru WRX, přišla řada na vrcholnou verzi STI. Ta se oficiálně představila na autosalonu NAIAS v Detroitu, společně se svým odvozeným okruhovým speciálem. V tomto článku vám přinášíme informace o Subaru WRX STI, fotografie a video.

Po vzhledové stránce novinka vychází z nedávno představeného Subaru WRX, dostala však výraznější body kit s obřím křídlem na víku kufru. Samozřejmostí je přední spoiler a zadní difuzor se čtveřicí koncovek výfuku. Ve světlech na obou koncích karoserie se standardně nacházejí LED diody. Pro snížení váhy byla nainstalována hliníková přední kapota a zbytek vozu byl vyztužen. Přirozeně se rozsáhlých úprav také dočkal podvozek, který je nyní pevnější a schopnější.

O pohon Subaru WRX STI se stará tradiční čtyřválcový boxer o objemu 2.5 litru, který je přeplňován turbodmychadlem a vybaven mezichladičem plnícího vzduchu. Jednotka poskytuje 305 koní při 6 000 ot/min a 393 Nm při 4 000 ot/min. Jedinou použitou převodovkou je přepracovaný šestistupňový manuál, za což Subaru chválíme. Součástí pohonné soustavy je systém Subaru Intelligent Drive (SI-DRIVE), který nastavuje odezvu plynu a motoru v režimech Intelligent, SportSport Sharp. Proslulý Subaru Symmetrical All-Wheel Drive (SAWD) je navíc vybaven mezinápravovým diferenciálem Driver Controlled Center Differential (DCCD), který je rovněž nastavitelný v několika režimech. A aby těch možností nastavení nebylo málo, řidič si bude moci přizpůsobit i kontrolu trakce v režimech VDC Normal, Traction a Off. V prvních dvou je aktivní přerozdělování točivého momentu.

Mohlo by vás zajímat:  Bridgestone vyvinul speciální pneumatiku Potenza pro model MC20, s nímž se Maserati vrací do segmentu supersportovních vozů

Dle oficiální tiskové zprávy značky v novice přibylo také trochu místa, především pro kolena zadních cestujících až 5 centimetrů a zavazadlový prostor oproti předchůdci povyrostl na 340 litrů. Řidič se dočkal nového plně nastavitelného multifunkčního volantu s plochou spodní částí, 3,5-palcového informačního LCD displeje v přístrojové desce a 4,3-palcového LCD displeje na vrcholu palubní desky. Základem výbavy je duální klimatizace, vyhřívaná přední sedadla a vnější zpětná zrcátka, audiosystém s Bluetooth, aux-in, USB a šesti reproduktory a mnohé další prvky. Za příplatek je dostupný navigační systém s dotykovým LCD displejem o úhlopříčce 6,1 palců, prémiový audiosystém Harmann/Kardon, střešní okno a mnohé další.

Mohlo by vás zajímat:  Mercedes-Benz CLA45 AMG - debut ve Frankfurtu!

Při vstupu na trhy Subaru nejdříve nabídne WRX STI Launch Edition, což je pro nás všechny asi nejzajímavější verze. Dostane totiž modrý lak WB Bluezlatá slitinová BBS kola, tedy kombinaci, kterou snad miluje každý. Interiér bude také dobře vybavený a se speciálním dekorem. Jedinou vadou na kráse této verze je fakt, že vznikne v pouhých 1 000 kusech.

Další specialitkou je pak odvozená okruhová verze novinky, která se v červnu letošního roku zúčastní vytrvalostního závodu 24 hodin Nürburgringu. Pro Subaru to bude sedmá účast v řadě a bojovat bude o již třetí prvenství ve třídě SP3T. Za volantem se objeví Toshihiro Yoshida, Kouta Sasaki a dva dosud neurčení evropští jezdci.

Mohlo by vás zajímat:  Zbrusu nová Kia Sportage: průkopnické SUV navržené a vyvinuté pro Evropu je první takové auto v 28leté historii

##SubWRXSTI##

##WRXSTI-NBR##

Zdroj: Subaru