Tesly nabíjecí stanice třetí generace – dobijí elektromobil na 120 km za 5 minut

Tesla přináší nové vylepšení pro elektromobily. Tentokrát se však nejedná o žádnou další řadu aut, ale o úplně novou dobíjecí stanici, která všem majitelům usnadní a zpříjemní jízdu a ušetří mnoho času. Stanice třetí generace totiž slibují nabití za pět minut na dojezd až na 120 kilometrů, což je opravdu působivý výkon.

Parametry rychlonabíječky

Tesla model 3 získá v kombinaci s nabíječkou typu Supercharger V3 opravdu mimořádně rychlé nabití – stačí pouhých pět minut, aby elektromobil urazil 120 kilometrů a tudíž za hodinu můžete získat teoreticky energii na dojezd 1 600 kilometrů; samozřejmě za podmínky, že vám to stav automobilu a vozovky dovolí. Vylepšení tak můžete využít hned dvěma způsoby:

  • Strávíte kratší čas u nabíječky
  • Nebo získáte delší dojezd za stejnou dobu nabíjení

Ve srovnání s dnešními aktuálně používanými parametry nabíjecích stanic tak bude doba nutná pro dobití na určitou hodnotu dokonce poloviční, než je nyní. Celý systém rychlonabíjení typu Supercharger V3 je založený na nové platformě se základem o kapacitě 1MW a dobíjecí schopností s výkonem 250 kW.

Další vylepšení

Kromě většího dojezdu při určité délce nabíjení nebo naopak zkrácení čekací doby u stanice, nabízejí nové Supercharger V3 ještě další vychytávku. Tesla totiž představila nový systém, který před příjezdem do stanice zchladí nebo naopak zahřeje baterii na optimální teplotu pro jízdu i pro možnost rychlejšího nabití.

Kde lze vylepšení očekávat?

Aktuálně jsou rychlé nabíječky stále ještě horkou novinkou, proto se s nimi můžeme setkat vedle sídla samotné automobilky Tesla, což znamená v Kalifornii. V květnu se pak očekává další rozšíření. Dobrou zprávou je, že později by se mělo vylepšení týkat i Evropy, tudíž můžeme uvažovat, že bychom v budoucnu Supercharger V3 viděli i u českých stanic Tesly například u Humpolce, Vestce a v Olomouci.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora