V kolonách dělá chyby, jako mnoho jiných. Ty ohrožují lidské životy

Kolony jsou velmi nepříjemné a ještě horší je, že v nich neumíme jezdit. Děláme v nich celou řadu chyb, které mohou dokonce ohrožovat životy. Najdou se sice i výjimky, ale ty jsou spíše terčem nechápavých pohledů a gestikulací, než aby byli řidiči, ze kterých si mají ostatní vzít příklad. Co v kolonách děláme a neděláme a proč je to špatně?

Špatná volba jízdní stopy

Pokud se dostaneme do kolony, měli bychom své vozidlo směřovat co nejvíce k okraji vozovky. Na dvouproudé silnici co nejvíce k pravému okraji vozovky, a na čtyřproudé silnici v případě levého pruhu vlevo, v případě pravého pruhu vpravo. To vše proto, abychom už při dojíždění, zastavení a popojíždění v koloně měli vytvořenou záchranářskou uličku. Že provoz vázne, může být dáno i tím, že se vpředu stala nehoda a velmi brzy k ní budou dojíždět složky IZS. V případě dálnic je pochopitelné, že je brzy uvidíme za zády.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nedodržení dostatečné vzdálenosti

Druhou chybou je také to, že se až příliš lepíme na automobil před námi. Když se nejede, nebo se jenom popojíždí, tak riziko nehody příliš nehrozí. Problém však opět nastane, pokud se za námi objeví složky IZS. V tu chvíli, pokud nejsme u kraje, nemáme dostatek prostoru na manévrování s vozem a nemůžeme se uhnout tak, jak bychom potřebovali. Musíme čekat, než popojede i řidič před námi, abychom získali prostor, na kterém potřebný úhybný manévr provedeme.

Mohlo by vás zajímat:  Při cestě do Chorvatska nebo Itálie páchají Češi nevědomky přestupky, které je mohou přijít draho

Chyby, které ohrožují lidské životy

To, že špatně stojíme ve vytvořené koloně, pochopitelně na životě nijak neohrozí ani nás, ani ostatní účastníky silničního provozu v našem okolí. Nutné je však pomyslet na to, že svým jednáním komplikujeme příjezd záchranných složek. Ať hasičů, kteří se postarají o vyproštění zraněných, tak zdravotníků, kteří jim poskytnou první pomoc. Neúmyslným blokováním jejich vozidel prodlužujeme jejich příjezd, což může skutečně ohrozit lidské životy, jelikož při jejich záchraně mnohdy rozhodují i vteřiny. Myslete na to, až budete příště dobrzďovat do kolony. Zastavit u kraje, s dostatečným odstupem není tak těžký úkon.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora