V USA vznikla vyhláška související s dobíjením elektromobilů. Upravuje i délku stání. Objeví se i u nás?

I když u nás je elektromobilita stále ještě v plenkách, jsou oblasti, kde už mají elektromobily celkem velký podíl na trhu. Příkladem jsou jak evropské severské země, tak i USA. A právě zde se objevuje jeden nešvar, který má vyřešit nová vyhláška, platná zatím jenom ve státě Colorado.

Co je problémem?

Jaký je hlavní problém? Blokování míst pro elektromobily. Tedy míst s dobíjecími stanicemi. Zde často parkují vozy se spalovacím motorem a majitel elektromobilu nemá kde zastavit a nabíjet. Druhým problémem je to, že zde také často staví majitelé elektrických vozů, kteří zde stojí neúměrně dlouho. Na obojí si má vyhláška posvítit.

Jaké mají být pokuty?

Jsou pevně stanoveny, a to na částku 150 dolarů za takový přestupek. Pokud by řidič zaplatil pokutu déle než ve splatnosti, musí počítat s tím, že daná suma bude ještě navýšena, a to o dalších 32 dolarů. Jedná se v přepočtu o částku přesahující 4 000 Kč, což sice není nic astronomického, ale už se může jednat o celkem motivující nástroj.

Kdo může dostat pokutu? I samotný majitel elektromobilu

Proti komu je vyhláška namířena? Primárně proti majitelům vozů se spalovacími motory, kteří na daném místě stojí neoprávněně. To je celkem jasné. Dále to mohou být i majitelé samotných elektromobilů. Ti mohou na daném místě stát maximálně 30 minut a poté ho musí uvolnit. Výjimku tvoří letiště, hotely, nebo časové rozmezí 23:00 – 5:00, ve kterém je možné stát na tomto místě zcela neomezeně.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora