„Auto jsem vybíral primárně podle barvy.“ Odstín vozu má vliv na policejní kontrolu i odolnost karoserie

Row Different Color Cars Asphalt Parking Lot Cloudy Summer Day

Když někdo řekne, že si vybírá auto především podle barvy, je terčem posměchu. Velmi často se smějí šovinističtí muži ženám. Výběr auta i podle jeho barvy však není taková hloupost, jak si mohou někteří myslet. Dbát při výběru nového vozu, ale i ojetiny i na konkrétní odstín, může mít více benefitů, než si někteří představí. Pravda, i já jsem se nejdříve smál tomu, že podle barvy si auto vybírají hlavně ženy. Nakonec jsem ale zjistil, že správný odstín přináší více benefitů, než se na první pohled zdálo. A jedním z kritérií výběru se tak i u mě stává barva.

Mohlo by vás zajímat:  Sportovní výbava v autě může být nebezpečná zbraň. Stačí nesprávná přeprava a hrozí fatální následky

Hraje roli v bezpečnosti

Je známo, že červená auta mají tendenci být častěji zapojena do dopravních nehod, a to ať už jako viníci nebo oběti. A nemusí to být nutně proto, že řidiči červených aut jezdí agresivněji. Některé barvy, jako je červená, mohou ovlivňovat naše vnímání a reakce na podprahové úrovni. Také některé tmavší barvy mohou být problematické, zejména za špatných světelných podmínek, kdy je obtížnější je zpozorovat. A jelikož je pro mě bezpečnost na silnicích klíčová, mám jasno v tom, kterému odstínu se vyhýbám.

Mohlo by vás zajímat:  Češi se elektromobilům stále brání. Důvodem je vysoká cena i rozšířené fámy
Zdroj obrázku: Freepik

Míň kontroly na silnici

Nikdo nemá rád neočekávané policejní kontroly. Zdá se však, že černá auta – zejména ta s metalízou – mají tendenci upoutávat méně pozornosti policejních hlídek. Ačkoli to neznamená, že černé auto je automaticky imunní vůči kontrole, statisticky má větší šanci projít bez zastavení. Neříkám, že jsem nějaký silniční pirát, ale přece jenom, policejní kontroly jsou obtěžující a zdržující. Tak proč neudělat jednoduchou věc a snížit jejich pravděpodobnost.

Méně problémů s horkem v létě

Pokud se chcete vyhnout horkým interiérům během letních dní, mohou být světlé barvy auta vaší spásou. Vozidla s těmito odstíny nepohlcují tolik slunečního záření, což znamená, že jejich karoserie a interiér zůstávají chladnější. To je prospěšné jak pro řidiče, tak pro vnitřní vybavení vozu, které může být citlivé na extrémní teploty. Tady je volba jasná – čím světlejší auto, tím lépe.

Mohlo by vás zajímat:  Málokdo umí nastavit ve voze správnou teplotu. Obsluha základních tlačítek je přitom banální

Zkrátka, příště, když budete vybírat barvu svého nového vozu, mějte na paměti, že to není jen o vzhledu. Vaše rozhodnutí může mít zajímavé důsledky!

Zdroj: Autorský text, https://living.acg.aaa.com/auto/does-car-color-matter
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora