Bezplatné dobíjení elektromobilů je výhodné pouze pro jejich majitele

Electric Car Charging Spot High Angle

Král zbojníků Robin Hood bohatým bral a chudým dával. Sociálně orientované státy se snaží tento přístup napodobit, byť bez násilí a vzpoury vůči vrchnosti. Ale občas se některý nápad tak úplně nevydaří a jeho realizace pak nadělá více škody než užitku. To je třeba případ konceptu, který se prosazuje v mnoha soukromých projektech a bohužel také v některých veřejných institucích. Ano, máme na mysli bezplatné dobíjení elektromobilů. Tedy princip, ve kterém se všichni skládají na bohaté.

Mohlo by vás zajímat:  Kia Ceed, auto, ve kterém se vyznáte

Ekologická doprava

Elektromobilita je beze sporu budoucností soukromé i sdílené individuální dopravy. Elektromobily jsou podstatně šetrnější k životnímu prostředí než jejich sourozenci se spalovacími motory. A výměna konvenčních aut za elektrické zpříjemní život obyvatelům měst, zejména těch větších, ve kterých se postupně zlepší životní prostředí. Kromě toho jsou elektromobily tišší a jízda v nich je plynulejší.

Zdroj obrázku: Freepik

Auta za miliony

Ale tyhle benefity jsou, alespoň prozatím, vykoupeny vyšší cenou. Pomineme-li drahá auta ikonické Tesly, na trhu je mnoho modelů konvenčních automobilek, které tentýž vůz nabízejí i se spalovacím motorem. Elektromobily jsou v takovém případě asi dvojnásobně drahé. Obecně platí, že rodinný elektromobil nekoupíte za méně než jeden milion, pravděpodobněji vás vyjde na půldruhého milionu.

Mohlo by vás zajímat:  Vlastnictví auta bude kvůli nařízením EU jen pro vyvolené. Sdílení vozů však není reálná alternativa

Elektřina hrazená všemi

Tyhle vysoké pořizovací náklady by měly být vykoupeny nízkými provozními náklady a levnou údržbou. To je fér. Pokud ale majitel elektromobilu dobíjí svůj vůz na bezplatné stanici, elektřinu za něj stejně někdo zaplatí. A pravděpodobně to budeme my všichni z našich daní, řada takových stanic je totiž spolufinancována z evropských nebo státních dotací. A aby toho nebylo málo, vlastní bezplatné dobíjecí stanice mají v plánu vybudovat i některá města, kraje nebo jiné veřejné instituce, které je také budou platit z daňových výnosů.

Zdroj: https://www.edmunds.com/electric-car/articles/who-pays-for-ev-charging-stations.html
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora