Český kutil si dokáže v garáži postavit cokoliv. Vyjet s takovým dopravním prostředkem ale málokdy může

Repairing Car Engine Autoservice Center Auto Mechanic Working Garage

Češi jsou národem kutilů a mnohdy si dokážou ve svých garážích vyrobit a postavit doslova cokoliv. Mnozí tak konstruují třeba různé zemědělské a lesnické stroje, další motorky, jiní dokonce auta. Je radost pohledět na šikovnost člověka, který dokáže z ničeho vytvořit unikátní a hlavně funkční dopravní prostředek.

Funkční dopravní prostředek

Řada českých kutilů je natolik šikovná, že si ve své garáži může klidně postavit funkční dopravní prostředek. Někteří na to jdou cestou přestavby, jiní zase cestou kompletní stavby od píky. Výsledek bývá obvykle stejný. Motorový dopravní prostředek, který skvěle vypadá, je funkční a jezdí. To, že jezdí, je důležitá věc, jelikož od této chvíle daná stavba přestává dávat smysl.

Mohlo by vás zajímat:  Na nový vůz Kia XCeed se už můžete těšit! Výroba začne již tento srpen v Žilině
Zdroj obrázku: Freepik

Je možné vyrazit na silnici?

S různými stavbami domácích motorových dopravních prostředků je často problém. I když vše funguje, jak má, na běžnou silnici majitel takového unikátu obvykle nemůže. Důvod je celkem jednoduchý. Jeho dopravní prostředek nemá příslušné homologace. Jednoduše řečeno, není schválený pro provoz na pozemních komunikacích. Co na tom, že funguje a že je v mnohem lepším technickém stavu než řada vraků, které se po silnicích pohybují. Chybí mu příslušná razítka, a proto je třeba absolvovat byrokratické kolečko, které zabere mnoho času, vezme hodně peněz, a tak se málokomu vyplatí něco podobného absolvovat.

Mohlo by vás zajímat:  Snaha zpomalit dopravu ve městech je kontraproduktivní. Zaváděná omezení přináší víc škody než užitku

Když už, tak přestavba

Pokud se nějaký domácí kutil přece jenom rozhodne něco postavit svépomocí, a to také zlegalizovat, je pro něho jednodušší jít cestou přestavby. Tedy pořídí si již existující dopravní prostředek, včetně veškeré dokumentace, a na něm provede úpravy. Ani to ale automaticky neznamená, že s ním může ihned do provozu. Ale proces povolení je v tomto případě o poznání lehčí.

Zdroj: https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Silnicni-doprava/Schvalovani-vozidel/Schvalovani-vozidel
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora