Domácí přezouvání pneumatik se zdá na první pohled výhodné. Možná rizika za to ale nestojí

Worker Are Car Change Engine Oil

Konec října se blíží a s ním i spojený termín povinného přezouvání zimních pneumatik. Ty zákon nařizuje mít na voze každému, kdo s ním vyjede na silnici, která je pokrytá vrstvou ledu či sněhu, nebo se dá předpokládat, že dané podmínky mohou nastat. Řada řidičů v České republice je zodpovědných a zimní pneumatiky na svém voze mají. Mnoho z nich ale přezouvá samo, svépomocí. Málokterý majitel vozu ale tuší, že to může být až životu nebezpečné. Proč?

Nevyvážená kola

Kdo přezouvá svépomocí, ten se nijak netrápí s tím, že by měl svá kola pravidelně vyvažovat. Na jaře zimní pneu sundá a spolu s disky uloží. Na podzim je zase vyndá a nasadí na auto. Maximální údržbou je jejich dofouknutí. To je ale chyba, protože vyvážení by mělo proběhnout při každém přezutí. Pokud ne, hrozí problémy. Jak s ohledem ne nerovnoměrné sjíždění pneumatik, tak s ohledem na možné vibrace. Ty mohou při rychlé jízdě dosáhnout i takového stavu, že se auto stane neovladatelné. A vše končí nehodou.

Mohlo by vás zajímat:  Indové nabízejí vlastní Jeep. Od originálu je k nerozeznání, rozdíl v ceně je propastný
Zdroj obrázku: Freepik

Pád vozu

Mnoho lidí při domácím přezutí pneumatik nijak nehledí na jakoukoliv bezpečnost. Auto jsou schopni přezouvat na nezpevněném povrchu, kdy hrozí i sjetí vozu z heveru. Navíc jsou nutné další bezpečnostní kroky, jako jištění, pokud by vůz z heveru opravdu spadl. I když při přezouvání přímo pod vůz obvykle nelezeme, přesto může při přezutí dojít ke zranění. Nehledě na to, že hrozí také poškození samotného vozu. A oprava může stát více než náklady na přezutí v pneuservisu.

Mohlo by vás zajímat:  Výsledky Škoda Auto v prvním čtvrtletí výrazně ovlivnila pandemie koronaviru Covid-19

Nekvalitní pneumatiky

Při přezutí v pneuservisu mechanik dokáže poměrně snadno poznat, zda použité zimní pneumatiky nejsou už za svou dobou použitelnosti – i když dezén mají pořád dostatečný. V takovém případě upozorní na to, že doporučuje výměnu. Stejně tak může snáze odhalit případný defekt pneumatiky a ten jednoduše opravit. Při domácím přezutí ani jedno není obvyklé, což se následně může výrazně vymstít. A prasklá pneumatika ve vyšší rychlosti je téměř vždy příčinou nehody s fatálními následky.

Zdroj: https://www.barum-tyres.com/car/expert-advice/do-it-yourself/changing-tyres
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora