Driftovat se dá i s kolosem o hmotnosti desítek tun. Jen musíte být profík a vědět, jak na to

Driftování je poměrně unikátní a na oko velmi zajímavou technikou, s jakou se dají projíždět zatáčky. Jednoduše řečeno, jedná se o jízdu v řízeném smyku. Obvykle se driftuje s osobními vozy, ale čas od času se objeví nějaký borec, který předvede, že drift se dá zvládnout doslova s čímkoliv. Třeba i s nákladním vozem, který váží i několik desítek tun. A vůbec nemusí mít speciální pneumatiky, nebo jiné úpravy. Stačí dostatek místa, ten správný terén a trocha času v zaměstnání. A můžete si výkon svého povolání zajímavě a také velmi originálně zpestřit.

Balet stavebních strojů

Podobný názor má podle všeho frajer, jehož jízdu si můžete vychutnat v našem dnešním videu, které bylo na sociálních sítích pokřtěno na „balet stavebních strojů“.  A ze záběrů to skutečně vypadá, že pohyb stavebního náklaďáku je plynulý a naprosto přirozený. Tedy než se nad vším zamyslíte a uvědomíte si, že se ve videu prohání auto s hmotností 40 tun. Tedy pokud je prázdné. Ale zdá se, že ano.

Caterpillar 740 Ejector

Monstrum, které se na videu tak ladně pohybuje, není nic menšího než robustní Caterpillar 740 Ejector, stavební stroj, který na silnici potkáte jen zřídka. Základní charakteristiky tohoto kolosu s pohonem na všech šest kol jsou:

  • Výkon motoru: 436 koňských sil
  • Maximální hmotnost nákladu: 38 tun
  • Maximální objem nákladu: 28,5 m3
  • Maximální rychlost: 55 km/h

Právě tuhle maximální rychlost dost pravděpodobně řidič Caterpillaru z videa záměrně překročil, byť přesvědčivý důkaz pochopitelně chybí. Pomohla mu hlavně gravitace, auto jede ze svahu a akceleruje, aby se mohlo sklouznout a zadriftovat způsobem, ze kterého by vám stály vlasy na hlavě, kdybyste seděli v kabině tohoto stroje. Při pohledu zvenčí však jde o nesmírně ladný kousek, jehož sledování se jen tak neomrzí. Zejména pokud máte pro podobně krásné kolosy a jejich řidiče stejně jako my slabost.