Snaha ušetřit na pojistném se ve výsledku může pěkně prodražit

Road 1610959 1280

Pojištění je součást našich životů a týká se také oblasti motorismu. Právě zde je dokonce pojistný produkt, který je povinný. Jedná se o pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla – laicky řečeno povinné ručení. Dále tu jsou však i další dobrovolné produkty, jako je havarijní pojistka nebo různá připojištění. Na co při sjednávání motoristé hledí nejvíce, to je pochopitelně nízká cena. Ta se však může v řadě situací vymstít.

Nízké pojistné limity

Začneme u povinného ručení. Mnoho řidičů v honbě za co nejlevnější pojistkou nedbá na rady a doporučení a volí naprostý základ. S minimálními pojistnými limity. Ty jsou sice zákonem stanoveny na poměrně vyhovující výši, ale realita je taková, že nikdo nemůže vědět, co na silnici způsobí. Na běžnou nehodu samozřejmě i základní krytí stačí, ale pokud dojde k něčemu většímu, kde začne škoda stoupat do desítek milionů, mohou nastat problémy.

Mohlo by vás zajímat:  Tuctové auto je volba z rozumu. Přináší mnohem víc výhod než povedený designový skvost

Nesplnění podmínek pojišťovny

Může se jednat třeba o pojistku spojenou s dodržením určitého kilometrového nájezdu. Pokud je v daném období splněný, je platná sjednaná cena. Kdo ale tento ve smlouvě sjednaný nájezd nesplní, čeká ho další vydání. Sjednaná cena pro něho totiž pro nesplnění podmínek již neplatí a takový řidič bude muset kvůli tomu, že si stav tachometru nepohlídal, doplácet.

Zdroj obrázku: Pixabay

A to není jediný příklad nesplnění podmínek. V minulosti bylo u některých pojišťoven povinné i to, umístit na automobil její samolepku – jako formu reklamy. Kdo danou samolepku neměl, hrozili mu v případě pojistné události problémy.

Mohlo by vás zajímat:  Při nabíjení elektromobilu doma je třeba myslet na bezpečnost a výhodný tarif

Záměrné podhodnocení ceny auta

Tento aspekt se týká pojistky havarijní. Ta je sice dobrovolná, ale rozhodně přijde vhod. Její cenu ovlivňuje kromě jiného i to, jakou nastavíme hodnotu našeho vozu. Záměrné podhodnocení může sice snížit cenu pojistky, ale v případě pojistné události s takzvanou totální škodou dostaneme od pojišťovny pouze tolik, na kolik jsme své auto pojistili. V tu chvíli se sice ročně ušetřilo pár stovek, ale na pojistném plnění došlo ke ztrátě několika desítek, nebo dokonce i stovek tisíc.

Zdroj: https://www.bymiles.co.uk/insure/magazine/the-simple-errors-that-may-invalidate-your-car-insurance/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora