Hromadné garáže mají pro vozidla na plyn stále zavřeno. Bude tomu tak i nadále?

Řidiči s vozidly na plyn jsou ekologičtí a jejich auta hospodárná a velmi dostupná. Stále ale nemohou vjíždět do hromadných garáží a čekají na změnu. Změna se chystá, nepůjde však o nijak výrazný postup kupředu.

Jaký je důvod zákazu vjezdu plynových vozidel do hromadných garáží?

Vozidla na plynový pohon jsou díky měnící se ceně benzinu a nafty stále populárnější a velmi jich přibývá. Zákony již nějaký čas povolují stavbu garáží pro plynová vozidla a tak bylo předpokládáno, že se tato situace zlepší. Bohužel ale do mnohých nových garáží stále s vozem na plyn vjet nemůžete. V normě ČSN z roku 2011 bylo sice stanoveno, že u stavby nových hromadných garáží, které obsahují více než 27 parkovacích míst, musí být nejméně 10 procent míst pro vozidla na plynový pohon. Nicméně dle člena generálního ředitelství Hasičského záchraného sboru ČR nemá tato norma účinnost zákona nebo vyhlášky a stavaře tak nijak neomezuje.

Je možné, že si stavaři a developeři tuto normu hlídají i z toho důvodu, že hromadné garáže sloužící i pro parkování vozidel na plyn stavět nechtějí. Jedná se totiž o finančně náročnou záležitost. Je zapotřebí samostatných ventilací, záložních zdrojů energie a tlumení hluku a v neposlední řadě také vyvedení větrací šachty na střechu u vícepatrových staveb.

Mohlo by vás zajímat:  Renault D Wide CNG - Plynový sluha

Je třeba se obávat bezpečnosti plynových vozidel více než u ostatních?

Člen Technického ústavu požární ochrany Praha Václav Vystrčil tvrdí, že pokud je vůz technicky v pořádku, není důvod si myslet, že je více nezpečné než ostatní vozidla. Rizika jsou zde totiž odlišná. Například při požáru se kapalná paliva musí nejprve odpařit se a odtéct, plyn je již v plynové formě a při požáru tak unikající plyn rychle začne hořet. Plyn utíká velmi rychle a pod vysokým tlakem a má tedy jiný plamen i tvar. Může tedy vytvořit celý oblak plynu nebo také směrový plamen.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora