Ignorace kontrolek může být hazard se životem. Riziko znamenají nejen ty červené

Kontrolky na přístrojové desce vozu bychom měli pravidelně sledovat a vyhodnocovat. To, že se kontrolka rozsvítí, znamená jediné – auto se nám snaží něco sdělit. Řada lidí zpozorní až ve chvíli, kdy se rozsvítí ta červená. Není to ale správný postup. Problémy může způsobit i to, když ignorujeme kontrolky jiných barev. Jakých?

Červené kontrolky

Pokud se rozsvítí, je třeba být na pozoru. Mohou upozorňovat třeba na problémy s motorem, ale i na zataženou ruční brzdu. Stejně tak mohou varovat před nízkou hladinou oleje nebo problémy s akumulátorem. Červená kontrolka však může upozorňovat třeba i na přehřívání motoru. Není tedy namístě je ignorovat. A když se rozsvítí nápis „stop“, není vhodné ho ignorovat.

Oranžové kontrolky

I když nemusí být spojeny s větším problémem, je třeba být na pozoru. Mohou totiž upozorňovat jak na problém s motorem, tak třeba i na vypnutý airbag u spolujezdce. Symbol oranžového hrnku ukazuje na únavu řidiče, další mohou být spojeny třeba s upozorněním na vozidlo v mrtvém úhlu nebo na vyjetí z jízdního pruhu.

Mohlo by vás zajímat:  Zkracovat interval výměny oleje je zbytečné. Motoru pomáhá úplně jiná věc
Zdroj obrázku: Freepik

Modré kontrolky

Ano, i modré kontrolky se mohou v autě nacházet. V některých je to symbol teploměru, který upozorňuje na to, že auto je ještě studené a není dobré motor příliš vytáčet. Modrou barvu má ale i kontrolka aktivních dálkových světel. Pokud jsou zapnutá, oslňujeme ostatní řidiče a můžeme to být právě my, kdo bude strůjcem budoucí nehody.

Zelené kontrolky

Že se nic neděje, když svítí zelená kontrolka? Nemusí tomu tak být – třeba pokud za snížené viditelnosti není aktivní kontrolka světel, znamená to, že máme pořád aktivní jenom denní svícení. A to je chyba. Zelené kontrolky mohou naznačovat i aktivaci eco režimu a ten je důvodem, proč auto nejede tak, jak chceme. Zelená kontrolka však zobrazuje i aktivní tempomat. Je dobré o ní vědět, pokud dáme nohu z plynu, jelikož auto bude stále pokračovat dále zvolenou rychlostí. Je problém, když to nečekáme.

Zdroj: https://www.caranddriver.com/features/a35865614/dashboard-warning-lights-explained/