Jak přistupovat ke koupi auta ze zahraničí? Jsou věci, na které je dobré dát si pozor

Seller Passes Keys New Car Young Family

I když nabídka ojetin je v rámci České republiky poměrně bohatá, za našimi hranicemi může být ještě rozmanitější. I proto se mnozí rozhodnou koupit auto právě zde.

Pořídit si auto ze zahraničí lze dvěma metodami. Prvním způsobem, že si pro něho zájemci sami zajedou, nebo tím způsobem, že využijí zprostředkovatele. V obou situacích je třeba mít na paměti mnoho věcí, které je nutné udělat. A není to jenom nutnost sjednat si povinné ručení, jak si řada lidí myslí. Ke koupi auta ze zahraničí je nutné přistupovat obezřetněji, než když kupujeme vůz z tuzemska.

Mohlo by vás zajímat:  V Česku se auta vyrábějí stále více. Počty vyrobených vozidel lámou rekordy.

Odkud auto pochází?

Většina zájemců chce auto z Německa, čehož mnozí prodejci a zprostředkovatelé využívají. Auta pocházející například z východu zde na pár dní přihlásí a vůz se jeví, jako by pocházel od rodilého Němce. Realita je ale zcela jiná, proto je na místě prověřit si, jaká je historie vozu a jak dlouho je u našich západních sousedů opravdu registrován.

Je cena opravdu výhodná?

Jeden měsíc být výhodná může, druhý nikoliv. Je třeba si uvědomit, že vliv na kolísání ceny má vývoj kurzu české koruny vůči euru. Je proto vhodné zvážit i dobu koupě a naplánovat ji ideálně na dobu, kdy jsou kurzy dlouhodobě stabilní a výhodné. Auto za desítky tisíc eur se tak může při špatném kurzu prodražit klidně o desítky tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat:  Wifi kamera do auta je vhodná i pro řidiče z povolání

Jak na samotný převoz auta?

Kdo se rozhodně vyrazit pro auto na vlastní pěst, měl by myslet i na povinnosti související s převozem. Například v populárním Německu to znamená i nutnost vyřízení převozních značek, se kterými se sjednává také pojištění vozu. Nutností je také platná technická, jinak nejsou tyto značky vydány. To vše může převoz vozu do ČR zkomplikovat a to jsou i důvody, proč řada lidí využívá prostředníků.

Co udělat po příjezdu do ČR?

Jakmile se auto dostane do České republiky, nastává další administrativní kolečko, které zahrnuje mimo klasických evidencí, kontrol a měření i nutnost sjednat na vůz povinné ručení. I to je jeden z dokumentů, který se následně předkládá ve chvíli, kdy se auto přihlašuje do tuzemského registru. Pokud ten vydá technický průkaz, je celý proces u konce a s vozem lze konečně bez problémů a legálně na silnice.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora