Jízda kabrioletem zní jako splněný sen. Dokud do něj člověk nesedne a neudělá typické chyby

Close Upsmiling Couple Sitting Convertible Car

Jízda kabrioletem může být zajímavým zážitkem. Vítr ve vlasech, dokonalý rozhled kolem sebe a volnost. Není divu, že chce mnoho lidí takový zážitek zkusit. Někteří si kabriolet dokonce i koupí. Nutno však říci, že s nástupem letního počasí se začnou objevovat první chyby a jízda takovým vozem se může značně vymstít. Co hrozí, když si rizika během první jízdy vůbec neuvědomujete?

Střechu nestáhnete vždy

Je třeba si uvědomit, že ne u všech kabrioletů stahujete střechu elektronicky. U některých, často hodně starších modelů, je to ručně. Proto je třeba před jízdou důkladně zkontrolovat předpověď počasí. Pokud při jízdě bez střechy nastane průtrž mračen, máte problém. U ručního ovládání musíte dokonce zastavit, u elektronického zase výrazně zpomalit, aby se střecha zatáhla. Ani jedno nemusí být v provozu moc bezpečné.

Mohlo by vás zajímat:  Bavorák, bimmer, beemer a další unikátní přezdívky značky BMW

Pozor na vandaly

Zaparkovat kabriolet ve městě nemusí být vždy dobrý nápad. Pokud zapomenete nebo vyloženě nechcete zatáhnout střechu, může vás po návratu k autu čekat nepříjemné překvapení. Ne každý má úctu k soukromému majetku, a tak brzy zjistíte, že se váš kabriolet stal terčem vandala, co možná jenom hledal zábavu. Dokonce jsou lidé, kteří neváhají do takového auta odhodit například své odpadky. Opravdu chcete něco takového riskovat?

Zdroj obrázku: Freepik

Znáte předpověď počasí?

Že je v tuto chvíli teplo, jasno a slunečno ještě neznamená, že tak bude třeba za hodinu nebo dvě. Nechat auto někde zaparkované bez zakryté střechy se může vymstít. Stačí krátká přeháňka a máte jako majitel kabrioletu problém. V lepším případě bude interiér vozu jen kompletně mokrý. V tom horším zateče voda i tam, kam by neměla. A v tu chvíli už máte zaděláno na pořádné potíže, které se podepíšou i na pojízdnosti nebo celkové životnosti vašeho automobilu.

Mohlo by vás zajímat:  Na pneumatikách jsou tečky, které přehlížíme. Jsou ale důležitější, než řada motoristů vůbec tuší

Nedostatečné oblečení

Teploměr sice ukazuje vysoké teploty, ale to neznamená, že takhle teplo bude i v autě bez střechy, ve kterém pojedete předpisovou devadesátkou. Mnohdy vám může být zima. Základní výbavou je proto alespoň šála nebo pokrývka hlavy. Pokud jedete poprvé, dost možná budete překvapení, jaká zima může v takovém autě být.

Zdroj: https://www.saga.co.uk/magazine/motoring/cars/enjoying/2016/tips-for-driving-a-convertible
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora