Kamarád jí požádal o pomoc. Teď je vyšetřována za pojistný podvod

Stačí jedna drobná pomoc a člověku se může obrátit život naruby. Z kamarádské výpomoci se rázem stane problém se zákonem, jelikož člověk aniž by si to výrazně uvědomil, pomáhá v pojistném podvodu. Tato situace může nastat u kohokoliv, kdo má vykutáleného kamaráda, známého nebo kolegu, který vás požádá o pomoc.

Na začátku všeho je poškozené auto

Na začátku všeho je vždy poškozené auto. K tomu došlo vlivem neopatrnosti řidiče. Pokud v takovém případě nemá havarijní pojištění, musí si škodu na svém voze nechat opravit za vlastní peníze. Nebo se mu v hlavě objeví nápad, že by k proplacení škody mohl využít pojišťovnu. A právě tady pojistný podvod může začínat.

Žádost o drobnou pomoc

Na začátku všeho bude drobná žádost o pomoc, která se zdá spíše jako laskavost. Majitel poškozeného vozu požádá svého přítele, kolegu nebo známého, zda by s ním nesepsal záznam pro pojišťovnu o tom, že došlo k nehodě. Dnes už se k nehodám s malou škodou policie nevolá a stačí pouze sepsat příslušný dokument. A právě jeho sepsání má být tou laskavostí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Poškození vozu se nahraje jako pojistná událost a samotná oprava nepůjde z kapsy majitele, ale zaplatí ji pojišťovna. A pokud se to i v tomto případě udělá šikovně a levně, dá se na tom dokonce i něco vydělat.

Dva nezáviděníhodné problémy

Ona prvotní laskavost se však může velmi brzy proměnit ve velkou noční můru. A to hlavně z důvodu, že pojišťovny mají celá oddělení, která řeší pojistné podvody a které dokážou s celkově velkou úspěšností odhalovat. Pokud dojde na odhalení i této finty, hrozí strůjcům této laskavosti, ve skutečnosti pojistného podvodu, problémy se zákonem.

A to není jediný problém. Mnoho lidí si neuvědomí, že když svému známému takto pomohou s nafingováním nehody, přijdou o bonusy na povinném ručení. Následující roky tak budou za pojistku platit výrazně více, než doposud. Cena mnohdy naroste tolik, že rozdíl nepokryje ani odměna, kterou si obě strany obvykle domlouvají. Co z těchto faktů plyne? Pokud vás někdo o podobnou věc požádá, ihned odmítněte.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora