Koupě ojetého vozu ze zahraničí je vždy risk. Technický stav a původ nemusí odpovídat inzerátu

Car Keys Car Salon

Koupit ojetinu lze různými způsoby. Můžeme oslovit přímo dealera značky, který nabízí své referenční vozy. Též můžeme oslovit autobazar nebo lze pátrat na inzertních serverech. To všechno jsou možnosti vztahující se k nákupu ojetiny v ČR. Hranice však uzavřeny nejsou, a tak je populární možností koupit si vůz ze zahraničí. Ale to může být pořádný risk.

Odkud auto je?

Auto z Německa, cíl všech zájemců o zahraniční ojetinu. Realita však může být značně vzdálená. Za německé auto se totiž označují i ty vozy, které zde nepoctivci doslova jen na pár dní přihlásí. Vůz tak má německé papíry, ale ve skutečnosti může pocházet úplně odjinud. Včetně těch rizikových zemí, odkud by auto chtěl jenom málokdo. Jak kvůli podnebí, tak kvůli stavu silnic.

Mohlo by vás zajímat:  Chorvatsko autem: Kdo cestu plánuje teď, ušetří starosti i peníze

Je v dokonalém stavu?

Fotky jsou něco jiného než realita. Na fotkách není hodně věcí viditelných, a kdo je dokáže slušně upravit, zakryje všechny nedokonalosti. Osobní prohlídka, která je spojena třeba s několikahodinovou cestou na místo, přinese nepříjemné zjištění. Auto rozhodně není v takovém stavu, jak tvrdil inzerát. Takového zájemce čeká jízda stovky kilometrů zpět bez vysněné ojetiny.

Zdroj obrázku: Freepik

Každý má jiné nároky

Dnes už existují služby, kdy auto v zahraničí zkontroluje třetí osoba. Kupující tak nemusí nikam jezdit, pouze za službu zaplatí. Ano, ušetří čas, stejně jako peníze za cestu. Ale rizikem může být, že daný kontrolor auta může mít zcela jiné nároky než kupující. Auto, které schválí, rozhodně nemusí být ve stavu, jaký zájemce čeká.

Mohlo by vás zajímat:  Při běžném parkování jsou škody i desítky tisíc. Pojišťovny mnohdy celou škodu neuhradí

Jsou tu i podvodníci

Podvody jsou všude, i v segmentu automobilů. Triky s původem, stočené tachometry, jiné díly, zatajené vady. To vše hrozí. Při nákupu auta ze zahraničí je ale třeba myslet na to, že domoci se svých práv mimo hranice ČR může být komplikované. Není to nemožné, ale je to značně složitější než v rámci ČR.

Zdroj: https://www.carfax.eu/blog/buy-import-car
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora