Koupit ojetý automobil přináší víc rizik než dříve. Nové auto se stává lepší volbou

Roky se říkalo, že koupě nového auta je chyba. Že je předražené, že rychle ztratí hodnotu a také nemusí každému vyhovovat. To se ale začíná otáčet. Trh s ojetinami totiž začíná vykazovat známky nestandardního chování. Vzhledem k tomu nemusí být koupě ojetiny až tak dobrá volba, jak se může zdát.

Vysoké ceny

Ceny ojetin stoupají. Může za to celá řada věcí, které jsou ovlivněny především poptávkou. Zájem o ojetiny stále je, ale vozů je nedostatek. Díky tomu si soukromí prodejci i autobazary mohou dovolit navyšovat ceny. Koupě již použitého vozu se začíná stávat v porovnání s předchozími roky znatelně nevýhodná. Přitom u nových vozů jsou ceny stále slušné, někdy dokonce nižší než u ojetin.

Nedostatečný výběr

Zájem o ojeté vozy a nedostatečné množství těch, které by pokryly nabídku, vede k jedinému: v bazarech, ale také na inzercích je nedostatečný výběr. Kdo chce ojeté auto, dostává se do značných problémů. Musí buď delší dobu čekat, než se něco ucházejícího objeví, nebo udělat kompromis a koupit si takové auto, které je aktuálně k mání. Nebo vzít auto nové, kde si lze přesně dle představ nakombinovat vše, co by mělo mít.

Mohlo by vás zajímat:  Chtěl kvalitní ojetinu. Doporučili mu, se těmto raději vyhnout
Zdroj obrázku: Freepik

Špatný technický stav

Nedostatek aut a rostoucí ceny na poli ojetin nahrávají i těm, kteří chtějí prodat dříve zcela neprodejný vůz. Tedy auto, které je buď bourané, nebo ve velmi špatném technickém stavu. Aktuálně je šance, že i pro něj se najde kupec, který následně investuje do potřebných oprav, aby auto jezdilo a bylo použitelné. Podobný risk u nového vozu nikdo nečeká.

Geografická nedostupnost

Když už se nějaké ojeté auto k prodeji najde, narazí budoucí kupec na další úskalí. Tím je geografická nedostupnost. V praxi to znamená, že dané auto může být k dispozici v druhém koutu země nebo může být třeba v sousední zemi. Cestovat kvůli prohlídce takového vozu je v tu chvíli značně nevýhodné. Autosalon s novými vozy, který je v každém větším městě, může být alternativou.

Zdroj: https://auto.alot.com/buyers-guide/9-disadvantages-of-buying-a-used-car--10568