Které kapaliny v autě je třeba kontrolovat a bez kterých se to dá zvládnout

Expansion Tank 1162954 640

Benzin nebo nafta není jedinou tekutinou, která se ve vašem voze nachází. Jsou tu i další kapaliny. Z autoškoly jistě víte, že se nazývají jako provozní kapaliny a jejich stav byste měli pravidelně kontrolovat. Které jsou ty, bez kterých se neobejdete a bez kterých se jízda dá zvládnout?

Motorový olej

Bez něho rozhodně nevyjíždějte. Stačí krátká jízda a může dojít k velkému poškození motoru. Olej je proto třeba pravidelně hlídat a kontrolovat. A pokud se během jízdy rozsvítí kontrolka, raději zastavte a proveďte potřebné kontrolní úkony.

Mohlo by vás zajímat:  Hackování vozů Tesla? Bylo velmi úspěšné!

Brzdová kapalina

Jak už název napovídá, zajišťuje správnou funkci brzd. Její nedostatek, nebo její velké stáří se může negativně podepsat na účinnosti brzd. Auto proto může začít brzdit o poznání hůře. I toto je provozní kapalina, bez které se neobejdete.

Hydraulický olej

Pokud má vaše auto posilovač řízení, což má dnes už téměř každé, jistě pod kapotou objevíte také nádobku na hydraulický olej. Ten je určený k tomu, aby zajišťoval funkci vašeho posilovače. Pokud by byl oleje nedostatek, tak to může výrazně zkomplikovat řízení. Dá se však říci, že se bez něho jezdit dá, ale je to velmi komplikované a může to přinášet další budoucí technické závady.

Mohlo by vás zajímat:  Novela silničního zákona 2013 - Konec osoby blízké i poslední výměna řidičáků

Chladicí kapalina

Jedna z těch kapalin, které zajišťují optimální teplotu motoru. Považujeme ji za samozřejmost, ale co když ji v nádržce nemáme? Pravdou je, že se bez ní jezdit dá. Během léta ji může nahradit o běžná voda – která však může působit problémy spojené s usazeninami a korozí. Dále lze říci, že se dá jet i bez chladicí kapaliny. Je však třeba nevytáčet motor, pokud to jde tak nechat volnoběh a stále kontrolovat teplotu. Pár jednotek, při chladném počasí i pár nižších desítek kilometrů je teoreticky možné ujet.

Mohlo by vás zajímat:  Chytré nabíjení elektromobilů Renault – v čem je to tajemství? Zjistěte to!

Směs do ostřikovačů

Jediná z kapalin, bez které se dá jet v podstatě bez problémů a nehrozí žádné další poškození vašeho vozu. Co však může být problém, je snížená viditelnost z vašeho vozu, jelikož nemáte, jak očistit své čelní sklo. Za to hrozí pokuta a další postihy v případě nehody.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora