Kupovat v této době elektromobil nemusí být šťastná volba. Z několika důvodů se vyplatí počkat

Plugged Charger Into Electric Car Charge Station

Auto může spalovat benzín, naftu, může být na plyn, stejně jako může využívat vodík. A také elektřinu. Elektromobily jsou poslední roky celkem aktivně prosazovány a budoucnost má být taková, že budou prosazovány poměrně agresivně. Je ale ta pravá chvíle na koupi elektrického auta? Odpověď je jednoduchá. Není. A tohle jsou důvody.

Vývoj

Vývoj elektromobilů jde neuvěřitelným tempem kupředu. Stačí se podívat pár let zpět a vozy měly úplně jiné parametry. Jak pokud šlo o velikost baterií, tak dojezdy, ale i ceny nebo třeba záruky. Pokud tento vývoj bude pokračovat, dá se říci, že za pár let budou elektrická auta zase o kus lepší. Kdo si ho koupí teď, bude možná litovat, protože kdyby počkal, mohl mít něco mnohem lepšího.

Mohlo by vás zajímat:  Na zimní provoz se vyplatí auto připravit dostatečně dopředu

Dotace

Byla doba, kdy byly dotace na elektromobily celkem rozšířené. Kdo si v té době elektrické auto koupil, ten rozhodně nelitoval. Nyní to ale s dotacemi vypadá bledě. Jak u nás, tak v Evropě. V tuto chvíli nemusí být koupě elektrického vozu až tak výhodná. Co bude v budoucnu, to nikdo neví. Ale fakt je, že pokud by se dotační programy znovu nastartovaly, ten, co koupil nyní, může jen litovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Infrastruktura

Ano, infrastruktura se stále zlepšuje. Když se podíváme na počty veřejných nabíjecích stanic, tak ty opravdu rostou. To ale neznamená, že je infrastruktura dostačující. Rozhodující jsou totiž také jejich výkony. A tady to moc růžové není. Když vezmeme v potaz, že moderní vozy zvládnou nabíjecí výkony mnohem vyšší, ale nabíječky jim je nejsou schopny poskytnout, je to problém.

Mohlo by vás zajímat:  Bavorák, bimmer, beemer a další unikátní přezdívky značky BMW

Ceny elektřiny

Elektromobily se mohou nabíjet doma, v práci, ale i na rychlonabíječkách. Vzhledem k tomu, jak výrazně stouply ceny elektrické energie, je dobré být na pozoru. Díky fixaci jsou sice ceny drženy na určitém bodě, ale nikdo neví, co bude v budoucnu. Nabíjení elektrického auta tak může být v budoucnu mnohem méně výhodné. To ostatně je už nyní oproti minulosti.

Zdroj: https://finance.yahoo.com/news/4-reasons-not-buy-electric-120031507.html
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora