České zákony jsou nekompromisní, mobilní telefon či jiné podobné zařízení řidiči za jízdy používat zkrátka nesmějí. Týká se to třeba i chytrých hodinek, které dnes mohou mobil do značné míry nahradit, k ovládání jsou však také potřeba obě ruce, a také plná pozornost. Přes tento zákaz je však přibližně každá pátá dopravní nehoda v Česku zapříčiněna nepozorností řidiče, a často právě kvůli tomu, že se více věnuje mobilu než řízení.
Nepřiznané drobné nehody
Někteří odborníci odhadují, že nehod, které zavinilo používání telefonu, je ve skutečnosti mnohem více, většinou se však jedná o drobná ťuknutí při rozjíždění nebo naopak brždění. Pokud je poškozeno jen auto viníka, nejsou tyto nehody hlášeny na pojišťovnu, a tak se do oficiálních statistik nedostanou. V mnoha případech pak může jít o nehody se zaparkovaným autem, od které viník ujede a není odhalen, a tak je nelze klasifikovat jako nehody zapříčiněné používáním mobilního telefonu.

Smrtelné nebezpečí
Ty opravdu závažné nehody ovšem ve statistikách jsou, a bohužel mohou mít i fatální následky. Odborníci na bezpečnost na silnicích upozorňují, že někdy k nehodě skutečně stačí jen vteřinka nepozornosti, kdy se věnujete mobilu a nesledujete situaci před sebou. A přitom dnes existují nástroje, které mohou řidiči přečíst příchozí textovou zprávu, nebo jej nechají textovku nadiktovat a odeslat, aniž by se musel přestat věnovat řízení.
Čtyři trestné body
Není proto divu, že od loňského roku se postihy pro ty, kdo za jízdy telefonují bez handsfree, nebo dokonce textují, ještě zpřísnily. Řidičům, kteří jsou přistiženi s mobilem v ruce, hrozí čtyři trestné body, a k tomu i bloková pokuta, která může dosáhnout až 2 500 Kč. Ve správním řízení se pak její výše může vyšplhat až na čtyřnásobek. Na používání telefonu při řízení se přitom zaměřují také bezpečnostní kamery na dálnicích a silnicích, takže počet pokutovaných řidičů roste.
Zdroj: https://beaninjurylaw.com/cell-phone-accidents