Na dálnici lze jet i bez známky. Složitý proces získání výjimky ale většinu odradí

Jízda po tuzemských dálnicích není zdarma. Je třeba opatřit si kupon, který je v současné době už výhradně elektronický. Může mít platnost rok, měsíc, nebo deset dní. Jsou ale i skupiny lidí, kteří daný kupon nepotřebují. Mají výjimku. Získat ji ale není tak jednoduché, jak se zdá.

Kdo je od poplatku osvobozen?

Ti, kteří dálniční známku nepotřebují, se dělí do čtyř skupin. Po dálnicích bezplatně mohou jezdit elektromobily. Dále po nich zdarma mohou jezdit hybridní vozy s emisemi do 50 g/km a vozy na vodík. Třetí kategorií jsou vozidla historická. Tou poslední lidé, kteří přepravují určité skupiny osob. Příkladem mohou být vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením nebo třeba vozidla sloužící k převozu dětí, které jsou léčeny pro závažná onemocnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Ne vždy je osvobození automatické

Na některé skupiny se vztahuje automatické osvobození. V případě elektromobilů a hybridů například stačí registrační značka začínající písmeny EL. V případě přepravy některých skupin osob může postačit předložit na místě doklad, který toto osvobození prokáže. U historických aut zase stačí speciální značka. Ne vždy lze ale prokázat nárok na osvobození tímto způsobem. Často je to mnohem složitější a ne každý má čas a někdy i nervy na to, aby celým procesem výjimek úspěšně prošel.

Bez papírování to nejde

Ne vždy je nárok na osvobození automatický. Jsou situace, kdy je nutné si požádat. A tady přichází na řadu klasická česká byrokracie. Nejde to bez datové schránky nebo bez elektronického podpisu. Nebo bez klasického papírování a zaslání dopisem. Nebylo by proto nic výjimečného, že se mnoho lidí raději svého nároku vzdá, online si koupí požadovaný kupon, než aby procházelo celým administrativním procesem, který také nějakou dobu trvá. Může se tak lehce stát, že se schválení osvobození do termínu cesty dost možná ani nemusí stihnout.

Zdroj: https://edalnice.cz/osvobozeni/index.html#deal