Na jarní sezónu je potřeba auto dobře připravit. Pozornost si zaslouží světla i pneumatiky

2148258016

Na jaře byste si měli zkontrolovat celé vozidlo, protože po zimě může být poškozené a znečištěné. Na léto ho musíte znovu připravit, abyste mohli s klidným srdcem vyrazit na dovolenou, výlety nebo jednoduše ven s rodinou. Existuje hned několik věcí, co byste měli na jaře udělat. Dnes se podíváme na nejdůležitější věci. Jestli si nejste jistí, co dělat, odvezte svůj vůz k mechanikovi.

Kontrola pneumatik

Výměna zimních pneumatik za letní je první krok, který musíte na jaře udělat. Když to neuděláte, riskujete životnost pneumatik, efektivitu vozu, jeho ovladatelnost i svůj život. Zkontrolujte také tlak v pneumatikách, což můžete udělat prakticky na jakékoli čerpací stanici.

Mohlo by vás zajímat:  Nudí vás tuzemské obyčejné silnice? Vyrazte do světa za těmi unikátními – Mimoevropská část

Světla

Podívejte se, jestli všechna světla a blinkry svítí a fungují správně. Nezapomínejte na zadní, brzdové ani mlhová světla. Skla světlometů také důkladně vyčistěte, stejně jako zbytek svého vozu. Po zimě každé auto vyžaduje pořádnou údržbu, a to vyčištění interiéru i exteriéru.

2147963049
Zdroj obrázku: Freepik

Výměna oleje a filtrů

Následně proveďte kontrolu a případně doplnění oleje a olejového filtru. Čistý olej je klíčový pro správné fungování motoru v každém vozidle se spalovacím motorem. Zároveň se podívejte také na vzduchový filtr a v případě potřeby ho vyměňte. Také tato součástka zlepší výkon motoru.

Mohlo by vás zajímat:  Toyota vysvětluje původ deseti jmen svých ikonických modelů

Kontrola a ochrana laku

Vůz vyčistěte a odstraňte od soli, bláta a dalších nečistot. Po zimě bude zajisté vaše auto pořádně špinavé, a proto byste měli navštívit myčku aut nebo se do práce pustit na své zahradě. Jestli chcete svou karoserii pořádně ochránit, použijte na ni vosk, který ji ochrání před deštěm, sluncem i špínou.

Kontrola chladicího systému

Zkontrolovat byste měli také klimatizaci a topení. Topení jste možná používali v zimě, ale i přesně ho musíte zkontrolovat. Doplňte chladicí kapalinu a podívejte se na chladič. Jednoduše se na jaře musíte ujistit, že jsou všechny důležité části auta v pořádku a všechny správně fungují.

Zdroj: https://wiygul.com/support/1435/7-tips-to-prepare-your-vehicle-for-spring/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora