Na směsi do ostřikovačů se v zimě nevyplatí šetřit

Driver Refilling Blue Nonfreezing Windshield Washer Liquid Tank Car Closeup

I když letošní podzim je nebývale teplý a atakuje spíše ty horní teplotní rekordy než ty spodní, v noci u nás už rtuť teploměru padá pod nulu. Pokud tedy nemáte v ostřikovačích nemrznoucí směs, už včera bylo na její výměnu pozdě. A tak byste měli vyrazit na nejbližší benzinku, kde můžete zimní směs koupit. Jen pozor na ty nekvalitní, mohou totiž nadělat více škody než užitku. Obvykle to bývají ty nejlevnější, ale nemusí to být pravidlem.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavit se nepojízdného vozu není nic těžkého, některé způsoby ale stojí nemalé peníze

Z čeho je nemrznoucí směs?

Základní suroviny jsou dvě, voda a alkohol. Ten by měl zabránit tomu, aby směs zamrzla i v případě, že teploty klesnou hluboko pod nulu. Kromě toho bývají v letní i zimní směsi do ostřikovačů ještě různé čisticí příměsi, které mají pomoci s očistou světlometů i čelního skla. Většinou se používají etanol či etylenglykol, ale v levných směsích jsou často nahrazeny metanolem. Ten je jednak jedovatý a jednak může rozkládat gumové prvky, například na stěračích, nebo poškodit některé druhy autolaků. A tak je lepší se metanolu vyhnout.

Mohlo by vás zajímat:  Bezplatné nabíjení elektromobilů je nesmyslná cesta. Chudší lidé tím dotují provoz auta těm bohatým
car-wipers-clean-windshields-when-driving-sunny-weather
Zdroj obrázku: Freepik

Koncentrát nebo připravenou směs?

Zimní směs dnes běžně koupíte ve dvou variantách, buďto jako koncentrát, nebo jako už připravenou směs. Druhá varianta je, jak její název napovídá, připravena k okamžitému využití. Koncentrát je třeba nejprve naředit s vodou podle instrukcí výrobce. Koncentrát vás vyjde levněji, ale vyplatí se hlavně lidem s více auty, jinak hrozí, že jej za jednu sezonu nevyužijete celý. Ne každý koncentrát pak vydrží do další zimy, takže namísto úspory si jen připlatíte za produkt, který celý nespotřebujete.

Mohlo by vás zajímat:  Dotykové ovládání se v moderních vozech stále víc prosazuje

Výměna každý půlrok

A když už jsme tu trvanlivost v minulém odstavci nakousli, vězte, že měnit směs v ostřikovačích je vhodné jednou za půl roku. To by ostatně neměl být žádný velký problém, protože i při běžném ježdění byste měli kapalinu v ostřikovačích alespoň jednou za půl roku celou vypotřebovat.

Zdroj: https://fixandfeed.com/how-to-choose-the-correct-type-of-windshield-washer-fluid/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora