Nejenom vlhkost a námraza, řidiče v zimě trápí i další problémy, které často neumí řešit

Snow 3304589 1920

Zima je nemilosrdná nejen k lidem, našim čtyřnohým mazlíčkům i ostatním živočichům, trpět může také vaše auto. A pak se snadno stane, že vám po mrazivé noci prostě nenastartuje, aniž by předem dalo najevo, že je s ním něco v nepořádku. Na vině je většinou vybitá baterie, které byste během zimy měli věnovat zvýšenou pozornost. Můžete ji i na noc vyndat a odnést domů do tepla. Jak na další klasické zimní trable? To vám prozradíme v našem dnešním článku.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Přimrzlé zámky

I když už mají auta elektrické odemykání a klíč do zámku nikdo nestrká, stejně vás přimrzlé zámky, respektive přimrzlé dveře nepustí do auta, dokud je nezahřejete. Proto je dobré na noc přelepit, nebo alespoň překrýt klíčovou dírku, například kobercovkou. Ta zajistí, aby se dovnitř do auta zbytečně nedostávala vlhkost, a aby se vám ráno podařilo auto otevřít hned napoprvé.

Mohlo by vás zajímat:  Ford v brzké době nabídne zákazníkům vyhřívané bezpečnostní pásy

Zamlžená okna

Se zamlženými okny se nebojuje úplně snadno, obvykle musíte auto vyvětrat, zapnout topení a klimatizaci, která vysušuje vzduch, a čekat. Ale i zamlženým oknům se můžete relativně snadno vyhnout, stačí v interiéru auta ponechat lapač vlhkosti. Třeba Silikagel, který koupíte v každé drogerii, ale v zimě se prodává i na benzinových pumpách. Ten nahradí klidně i kočičí stelivo nebo sáček syrové rýže.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Námraza na oknech

Taky v tomhle případě platí, že prevence je zdaleka nejlepší a nejšetrnější řešení. Sklo, hlavně to čelní, můžete na noc překrýt ochrannou fólií, pod kterou nenamrzne. Pomůže také, pokud budete parkovat čelem na jihovýchod, ranní sluneční paprsky mohou pomoci námraze roztát, i pokud bude teplota pod nulou. Sázet na jako na jistou ale nemůžete, navíc může být druhý den zataženo. Pokud se námraza přeci jen vytvoří, můžete se jí zbavit těmito způsoby:

  • Polijte sklo teplou vodou. Ta by však neměla být příliš horká, abyste sklo nevystavovali přílišnému tepelnému šoku.
  • Postříkejte námrazu směsí alkoholu s vodou z rozprašovače. Pozor na lak, ten nemá příliš koncentrovaný alkohol v lásce.
  • Využít můžete také speciální rozmrazovač na auto ve spreji. Tahle varianta je pochopitelně nejdražší ze všech uvedených.
  • V nouzi můžete využít i obyčejnou kuchyňskou sůl, kterou námrazu posypete. Stejně jako alkohol, také sůl vám může ošklivě poškodit lak, pokud to s ní přeženete, nebo nebudete dostatečně opatrní.
Mohlo by vás zajímat:  Existuje mnoho metod, jak se vyhnout pokutě, ale žádná se nevyplácí

Pozor na vlhkost

Většiny problémů se zamrzlým autem se vyvarujete, pokud zabráníte, aby do něj pronikala vlhkost. Ta je totiž za jízdy, kdy je kabina vytopená na nějakých 20 °C, neškodná. Ale pokud zaparkujete a teplota klesne k nule, nebo dokonce pod bod mrazu, začnou se dít věci. Většina vlhkosti se do auta dostane spolu s vámi, zejména pokud je venku sníh. Proto je dobré pořádně oklepat boty, což platí dvojnásob v případě, že máte pohorky s hlubokým vzorkem podrážky.

Zdroj: Autorský text
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora