Neomezená rychlost na dálnici budí zbytečné obavy. Ze silnice se závodní dráha nikdy nestane

Může být neomezená rychlost neomezená, nebo se jedná o hloupost, která může způsobit vyšší nebezpečnost na silnicích? Zastánci i odpůrci tvoří dva nesmiřitelné tábory. Otázku rychlosti rozpoutala úvaha o tom, že by se na tuzemských dálnicích mohla zvednout rychlost ze současných 130 km/h na 150 km/h. Nebylo by to všude, ale jenom na některých úsecích.

Ze silnic se stane závodní dráha

Mnozí se obávají, že pokud se zvýší maximální povolená rychlost, stane se ze silnic doslova závodní dráha. Už nyní, když je maximální povolená rychlost 130 kilometrů v hodině, jezdí mnozí o deset, dvacet, ale i více kilometrů v hodině více. Pokud by se limit zvedl na 150, vyvolává to pochopitelné obavy, zda by mnozí nejezdili 160, 170, nebo dokonce ještě více.

Zdroj obrázku: Freepik

Bezpečnost jako priorita

Mohlo by se zdát, že zvýšená rychlost zvyšuje nebezpečí na silnicích. Faktem je ale to, že pro mnohé průměrné řidiče je bezpečnost stále priorita. Ani na běžných silnicích, ani na dálnicích to nevypadá tak, že by riskovala většina. Naopak. Pokud někdo riskuje, je to pár jednotlivců. A ti budou riskovat bez ohledu na to, zda bude limit 90, 130 nebo 150 kilometrů v hodině.

Spotřeba je důležitá

Kromě těch, kteří při svých jízdách hledí na bezpečnost, jsou tu také ti, kteří hledí na spotřebu. Ta je pro mnohé poměrně důležitým ukazatelem. A každý ví, že čím vyšší rychlost, tím vyšší spotřeba. I proto dnes na dálnici stále vidíme mnoho řidičů osobních vozidel, kteří nejedou ani povolených 130, ale často podstatně méně. I zvýšený limit na 150 nebo dost možná neomezená rychlost některých úseků by chování řidičů až tak nezměnila. Ostatně, v Německu je to jasně patrné. Místní dálnice, kde je často neomezený rychlostní limit, jasně ukazují, že až na pár jednotlivců si z těchto silnic nikdo závodní dráhu nedělá.

Zdroj: https://www.holtsauto.com/redex/news/3-roads-around-the-world-where-speed-limits-dont-apply/, https://etsc.eu/german-road-safety-council-launches-campaign-for-a-motorway-speed-limit/