Po zimě si zaslouží auto důkladnou kontrolu a přípravu na novou sezónu

32024

Zkontrolovat osobní vůz po zimě je velmi důležitá věc. Existuje pár základních věcí, které musíte zkontrolovat kvůli své bezpečnosti. Spolehlivé vozidlo je to nejdůležitější, co máte ve své garáži. Nikdo nechce, aby ho vůz nechal na cestě do práce nebo na dovolenou. Na tento krok po zimě nezapomínejte a prohlédněte všechna klíčová místa ve svém autě.

Pneumatiky a brzdy

Na jaře si musíte pochopitelně vyměnit pneumatiky za letní. Jakmile to budete mít hotové, zkontrolujte také tlak a stav své rezervy. Potom se vrhněte na brzdové destičky a kotouče. Jestli jsou příliš opotřebované, musíte je vyměnit. Zároveň se podívejte také na brzdovou kapalinu.

Mohlo by vás zajímat:  V září je třeba připravit auto na podzimní provoz

Světla a stěrače

Všechny světlomety, blinkry i mlhovky musí dokonale fungovat. Na jaře se podívejte, jestli všechny fungují a jsou čisté. S tím souvisí také jarní úklid a mytí vozu. Stěrače a jejich gumové lišty si také zaslouží vaši pozornost, protože se během zimy velmi opotřebují.

124
Zdroj obrázku: Freepik

Motor a chladicí systém

Hladinu oleje v motoru musíte nejen zkontrolovat, ale také ho doplnit. Zároveň se podívejte na chladicí kapalinu a vodu v chladiči. Všechno musíte doplnit, protože jinak vám vůz na jaře a během léta nebude správně fungovat. Nejen, že vás to může stát hodně peněz v servisu, ale také nikam nedojedete.

Mohlo by vás zajímat:  Za nejnebezpečnější přestupky stále nehrozí body. Přitom vedou k vážným nehodám i nebezpečným situacím

Baterie a klimatizace

Zima dává baterii vždy pořádně zabrat. Proto se podívejte, jestli se v pořádku dobíjí a nejsou poškozené kabely. Ujistěte se, že jsou také dobře připevněné a nevykazují žádné známky rzi a koroze. Klimatizaci vyzkoušejte, protože ji brzy budete potřebovat. A potom již bude na opravu trochu pozdě.

Interiér

Nejdůležitější je na jaře úklid celého interiéru vozu. Odstraňte všechny věci, které již na jaře a v létě nepotřebujete. Sedadla, pásy, koberce v podlaze i další části interiéru si zaslouží vaši pozornost. Jestli se nechcete s touto kontrolou obtěžovat sami, dejte svůj vůz do servisu.

Zdroj: https://www.fairwaycollisioncenter.com/spring-car-maintenance-checklist-get-back-on-the-road-safely-after-winter/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora