Ponechat dítě nebo psa v autě nemusí být riziko. Stačí mít moderní auto

Zamčený pes, nebo dokonce dítě v autě je situace, která je mnohdy spojena s velkým rizikem. Každé léto se objeví několik případů, kdy jak dětem, tak i psům hrozí reálné nebezpečí. Nic výjimečného nejsou ani případy, kdy malé dítě nebo zvíře skutečně zemřelo. Proč? Vysoká teplota a dehydratace. Problémy však mohou nastat i v zimě, kdy je především u dětí rizikem podchlazení.

Problém nezodpovědných lidí

Za zdravotní problémy nebo dokonce smrt nemůže ani dítě, ani domácí mazlíček. Může za to nezodpovědný rodič, nebo nezodpovědný majitel zvířete. Ten  si většinou jenom na „chvíli“ odskočí a zvíře nebo potomka nechá ve voze. V létě teplota stoupá, v zimě klesá. A to může být velký problém. Danou nezodpovědnost se však snaží řešit i některé automobilky. Jak?

Dálkové ovládání vozu

Není to sci-fi. Mnoho vozů už lze ovládat jednoduše na dálku. V létě je možné vůz vychladit, v zimě je možné auto zase vytopit na požadovanou teplotu. A to bez nutnosti v něm sedět. Původně byla tato funkce navržena hlavně pro zvýšení komfortu. Reálně však může zachraňovat životy lidí nebo zvířat. Pokud je v zamčeném autě ponechán pes nebo dítě, staří nastavit klimatizaci nebo topení na požadovanou teplotu. Ve voze tak bude stále příjemné klima, bez ohledu na teplotu v okolí.

Speciální „psí režim“

I o něm se začíná v souvislosti s mnoha událostmi posledních let mluvit stále více. O co se jedná? Režim podobný výše uvedenému, který je založen na udržování optimální teploty uvnitř vozu. Zároveň však daný režim zobrazí na displeji vozu také informaci o tom, že uvnitř je vše v pořádku a všímavý kolemjdoucí se nemusí o zdraví dítěte nebo psa obávat. Režim tak eliminuje možná rizika spojená s rozbitým oknem, které by kolemjdoucí rozbil ve snaze dítě nebo psa zachránit.

Mohlo by vás zajímat:  Povinná výbava podle EU: Všechny vozy musí mít to, co známe z těch dražších

Nastartování auta na dálku

Mnoho lidí si z vozu odskočí skutečně jenom na malou chvíli a tak nepovažují za vhodné ponechat klimatizaci nebo topení zapnuté. Během minuty, co jsou zpět, se přece nemůže nic stát. Nikdo však nemůže vědět, zda se nepřihodí jiná neočekávaná událost, který dobu výrazně prodlouží. Tady mohou přijít vhod systémy, které dokážou vůz nastartovat na dálku. Třeba pomocí mobilního telefonu. Nastartováním vozu dojde i k tomu, že se automaticky spustí topení či klimatizace, a to na poslední nastavenou hodnotu. I to může zahranit životy.

Problém jménem nezodpovědný majitel

Možnosti skutečně jsou. Na druhou stranu stále zde hrozí problém nazývaný jako nezodpovědný majitel vozu, nezodpovědný majitel zvířete, nebo nezodpovědný rodič. Co když topení nebo klimatizaci ve voze nezapne? Co když se dítěti znenadání udělá špatně? Nic z toho zatím ani nejmodernější systémy eliminovat neumí.

Na druhou stranu žijeme v době, kdy dětské chůvičky umí monitorovat dětský spánek i jejich dýchání. Kdy chytré hodinky monitorují tep a EKG. Kdy kamery a systémy detekují únavu nebo spánek. Toto všechno může být v budoucnu využito k vývoji takových systémů, kdy vůz případný problém detekuje sám. Zapne topení či klimatizaci, odemkne, upozorní okolí, nebo rovnou zavolá tísňovou linku. Fenomén nezodpovědných lidí bude vyřešen.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora