Pořizuji auto na splátky – na co je dobré se předem připravit

Víte, co vás čeká, rozhodnete-li se koupit vytoužený automobil na splátky? Poradíme vám, jak postupovat od začátku až do konce. Následně vám představíme možnosti financování a zajímavosti s nimi spojené.

Co je třeba k vyřízení půjčky na automobil?

Nemáte-li dostatek peněz, můžete si vzít vůz na splátky. Stačí zajet k nejbližšímu autorizovanému prodejci nebo do autobazaru a vše s vámi vyřídí obchodník přímo na místě. Půjčku dostanete jak na nové, tak ojeté vozy až do výše 100 % ceny. Počítáte-li s půjčkou již předem, je dobré, abyste s sebou měli přichystané následující doklady. Celý proces se tak urychlí.  

Mohlo by vás zajímat:  Setkání legend při páté Rallye Praha Revival

Soukromá osoba:
• 2 doklady totožnosti (18 let, trvalé bydliště v ČR)
• potvrzení o výši čistého příjmu od zaměstnavatele
• povolení k pobytu na území ČR (cizinci)

Podnikatel:
• občanský průkaz
• daňové přiznání potvrzené finančním úřadem
• živnostenský list nebo koncese

Prodejci mají sjednány smlouvy s různými společnostmi, mohou vám tak nabídnout zajímavé alternativy. Obchodník s vámi probere daný typ vozu a doporučí vhodné financování vzhledem ke stáří, způsobu užívání apod. Dle vašich požadavků připraví návrh smlouvy a zašle ji příslušné společnosti, která si vás ověří. Je-li vaše smlouva akceptována, máte vysněné auto v kapse. Ještě dořešíte formality týkající se pojištění a přihlášení vozu a můžete s novým autem s radostí odjet. 

Mohlo by vás zajímat:  Mistrovství republiky ve slalomu a Pošumavský slalom cup startují

Úvěr nebo leasing?

Úvěr je v současnosti oblíbenou formou financování. V případě automobilů se jedná o účelovou půjčku, která může, ale nemusí být zatížena zástavním právem. Vždy záleží na dané společnosti, která úvěr poskytuje. Kupujete-li automobil pomocí úvěru, na rozdíl od leasingu se stáváte jeho vlastníkem již od podepsání smlouvy. Jako podnikatel si také můžete odečíst DPH v plné výši a od pořízení lze auto bez problémů odepisovat.

Leasing je finanční pronájem s následnou koupí. V průběhu splácení je majitelem vozu leasingová společnost. Společnost vždy vyžaduje povinné a havarijní pojištění, které je součástí měsíčních splátek. Sjednáte-li si havarijní pojištění, bonusy za jízdu bez nehod můžete uplatnit až po skončení leasingové smlouvy. Podnikatel si může jednotlivé splátky uplatnit jako náklad.

Mohlo by vás zajímat:  Od značky Thule na zimu – věřte značce, která zimu dobře zná

Než jakoukoliv ze smluv podepíšete, dobře si prostudujte podmínky splácení a případné sankce nebo poplatky, aby vám radost z nového vozu vydržela co nejdéle.