Před vystoupením z vozu zapomínáme na důležitý krok. Zabere jen vteřinu a může zachránit životy

Modern Casual Bearded Man Driving Car

Dojet bezpečně do cíle je v současném provozu vždy velký úspěch. Mnozí lidé tak dojedou na místo určení, zastaví své auto v tu chvíli, jako by z nich doslova všechno spadlo. Zcela vypnou a zapomenou na to, že mají ještě stále nějaké povinnosti. A to jak jako řidiči, tak jako pasažéři.

Zastavit a vystoupit

Mnoho lidí udělá po zastavení to stejné. Zastaví své auto, řidič zhasne motor, všichni si odepnou pásy a okamžitě vystupují z vozu. Je logické, že po dlouhé jízdě, zvláště v horku, nechce nikdo ve voze sedět ani vteřinu navíc. Je ale věc, kterou je před otevřením dveří nutné udělat vždy. Zabere maximálně vteřinu navíc a může ušetřit řadu problémů.

Mohlo by vás zajímat:  Zítra začíná největší policejní akce. Místa k měření hlídkám určila veřejnost

Co se kolem nás děje?

Obvykle je to jenom řidič, který má dokonalý přehled o tom, co se kolem vozu děje. Má správně nastavena zrcátka, může používat kamery ve voze, a tak vidí, co se kolem jeho auta odehrává. Některé moderní vozy mají dokonce signalizace, které upozorňují, že se blíží jiné auto nebo cokoliv jiného. Ostatní pasažéři však tuto možnost nemají a svým neuváženým jednáním mohou způsobit řadu problémů.

Zdroj obrázku: Freepik

Než otevřete dveře…

Jak tedy správně vystoupit z vozu a nezapomenout na jeden základní úkon? Poté, co odepnete pás a chystáte se sáhnout po klice dveří, je vhodné podívat se za vůz, zda vás někdo nepředjíždí. A neplatí to jenom v případě řidiče a pasažéra za ním. To stejné by měli udělat i pasažéři vpravo. Ti mohou ohrozit někoho na chodníku či cyklistu ve vyhrazeném pruhu.

Mohlo by vás zajímat:  Někteří řidiči na kruhových objezdech jsou pohromou, od těch je lepší držet si odstup

Mnohdy je před otevřením dveří doporučováno nesahat po klice rukou, kterou jsme zvyklí, ale rukou druhou. Kdo sedí vlevo, tak pravou. A kdo sedí vpravo, tak levou. Díky tomu se tělo více natočí a očima lze lépe vidět, co se odehrává za vozem. V praxi nejde o nic složitého a v mnoha případech si lze ušetřit komplikace s tím, že někoho poblíž našeho vozu zbrklým otevřením dveří zraníme. Vyhláška, tedy dnes už zákon, hovoří v tomto případě zcela jasně.

Zdroj: https://www.health.ny.gov/publications/6514/index.htm
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora