Předměty ve voze se mohou proměnit ve smrtící zbraně. Nechat je volně položené je velká chyba

Ve voze mnohdy nejezdíme sami. Můžeme v něm mít spolucestující, stejně jako celou řadu věcí denní potřeby. A tak jako je třeba, aby se zapnul každý cestující bezpečnostním pásem, je naprosto nezbytné, aby se zabezpečily i věci, které v autě přepravujeme. Mnozí netuší, jaké zbraně se z nich mohou stát.

Výrazné navýšení rychlosti

Předměty ve voze se pohybují stejnou rychlostí jako naše auto. Pokud narazíme, budou dané předměty pokračovat původní rychlostí. Co si pod tímto představit? Jednoduše to, že se může enormně navýšit jejich hmotnost. V případě kontaktu člověka s takovým předmětem hrozí velmi vážná zranění. Tím větší, čím těžší samotný předmět je.

Během nárazu v pouhé padesátce může běžný člověk vážit i 2,5 tuny. Drobnosti jako třeba mobilní fotoaparáty nebo smartphony mohou odpovídat i závaží o hmotnosti 50 kilogramů. I obyčejná skoro prázdná PET lahev může během nárazu mít energii odpovídající hmotnosti 20 kilogramů. A teď si vezměte, že máte v autě na sedadle volně položenou láhev plnou vody nebo třeba notebook.

Zdroj obrázku: Freepik

Riziko pro posádku

Nedostatečně upevněné předměty ve voze se mohou stát pro posádku smrtící zbraní. Samotné auto má deformační zóny, které energii nárazu pohltí. Pasažérům pomohou airbagy a bezpečnostní pásy. Ale neupevněné předměty denní potřeby se dostávají do pohybu. Až do chvíle, než se dostanou do kontaktu s posádkou, což může končit i fatálně.

Kam s věcmi?

Kamkoliv kde je jistota, že budou i v případě nehody na svém místě a nebude hrozit kontakt s posádkou. Větší předměty rozhodně nepatří ani na sedadla, ani na zadní plato, ale musí být umístěny v zavazadlovém prostoru. Drobnější předměty je na místě uložit do uzavíratelných přihrádek, jako je klasický kastlík nebo loketní opěrka. Otevřené úložné prostory jsou sice dostupnější z hlediska manipulace, ale jsou značně nebezpečné.

Zdroj: https://www.gruber-law.com/dangers-of-loose-objects-in-auto-accidents/