Připravit auto na zimu se vyplatí dostatečně dopředu

Man Standing By Broken Car Calling Help

Nadpis možná zní trochu dramaticky, ale lekat se nemusíte. Kromě přezutí na zimní pneumatiky vám zákon neukládá žádné speciální povinnosti nad rámec těch běžných, tedy udržování vozidla v odpovídajícím technickém stavu. Ale provoz na podzim, a zejména pak v zimě, má svá specifika, na která je vhodné se zaměřit dříve, než bude pozdě. Tedy ještě předtím, než vás potká nějaká nehoda nebo defekt. Takže svým způsobem jde o opravdu závažné téma, které není radno podceňovat.

Mohlo by vás zajímat:  Majitelé spalovacích aut musí počítat se stále více omezeními

Rezervujte si návštěvu servisu včas

Moderní auta už bohužel nejsou podobné skládačky, v jakých jezdili naši otcové a dědové, a které bylo možné si opravit svépomocí. Neodborný zásah dnes obvykle nadělá více škody než užitku, a navíc doma nemáte potřebné diagnostické nástroje, takže se o skutečném stavu auta i jednotlivých komponent stejně mnoho nedozvíte. Proto je třeba alespoň jednou ročně navštívit servis. Aby vás tato návštěva nestála majlant, je dobré si ji naplánovat a vybrat vhodný termín. Nechte si udělat kompletní diagnostiku a analýzu stavu vozu, ať víte, na čem jste.

Mohlo by vás zajímat:  Celoroční pneumatiky se příliš nevyplatí, zimní jsou lepší variantou
black-car-iced-road-surrounded-by-trees-covered-with-snow
Zdroj obrázku: Freepik

Kontrola baterie

I přesto existují některé drobné servisní práce, které zvládnete i sami. Tou nejzákladnější je před zimou kontrola stavu autobaterie. Pokud je jí více než sedm let, rovnou objednejte novou, protože je velmi pravděpodobné, že zimu v pořádku nepřežije. Mladší autobaterii dobijte, aby se vám nestalo, že v zimě sednete do auta, které nepůjde nastartovat. Máte-li pochybnosti, v jaké kondici baterie je, můžete ji nechat změřit.

Důkladná očista

Možná vám to přijde jako zbytečná práce, protože auto se na podzim a v zimě snadno zaneřádí. Faktem ale je, že minimálně skla a světlomety byste měli udržovat v čistotě, a to zejména v tomto období, kdy světelné podmínky zdaleka nejsou optimální. Mezi svítivostí zašpiněných a čistých světlometů je rozdíl i v řádech desítek metrů. A špinavé čelní sklo vám také může při řízení přidělat pěkných pár vrásek.

Zdroj: https://www.pellmansauto.com/10-step-checklist-for-preparing-your-car-for-winter
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora