Proklínaní motorkáři dělají na silnicích gesta, kterým řidiči nerozumí. Vysvětlení je jednoduché

Mnoha řidičům jsou motorkáři doslova trnem v oku. Někteří je vidí jako riziko, jiní jim závidí určitou volnost a další jsou na ně naštvaní už jenom z principu. Často také někteří řidiči nechápou gesta, která jsou u motorkářů zcela běžná. O jaká se jedná a jaká jsou jejich prostá vysvětlení?

Mávnutí levou rukou

Obvykle se tak stává ve chvíli, kdy míjejí jiného motorkáře. Na tuzemských silnicích je běžným zvykem, že se motorkáři mezi sebou zdraví. Pokud jeden míjí druhého, pozdraví se jednoduše tak, že zvednou levou ruku za řídítek a mávnou na sebe. Nejde tedy o žádný projev agrese či snad neúcty k řidičům, ale pouhý pozdrav dalšího řidiče jednostopého vozidla.

Zvednutí nohy

Dojít k němu samozřejmě může ve chvíli, kdy se motorkář potřebuje jenom protáhnout. Častější ale je, že tento úkon udělá, když míjí vozidlo, které se mu uhne a uvolní mu průjezd. Nejedná se o nic jiného než o projev poděkování. A proč nohou? Je to z hlediska bezpečnosti nejjednodušší a pro motorkáře nejpohodlnější. Zvednutí nohy ze stupačky a jakési nasměrování do strany nebo do boku může řidič brát jako poděkování za uvolnění cesty.

Zdroj obrázku: Freepik

Zvednutá ruka

Časté gesto ve skupině motorkářů, kteří jedou na vyjížďku. Pokud nemají vysílačky, potřebují určitým způsobem komunikovat. Zvednutí ruky nad hlavu velmi často znamená signál k tomu, že se bude zastavovat na nejbližší čerpací stanici. Ať už za účelem občerstvení, natankování, či za účelem nutného zastavení na toaletu. Toto gesto může být také nahrazeno ukazováním na nádrž motocyklu.

Ukazování vlevo nebo vpravo

Velmi často jde o signál ostatním motorkářům ve skupině, kterým jsou upozorněni na možné nebezpečí. Podle zvolené ruky na nebezpečí vlevo nebo vpravo. Může se jednat nejčastěji o velkou díru ve vozovce, přejetou zvěř, olejovou skvrnu a další problémy. Vliv na používání tohoto gesta má samozřejmě také rychlost jízdy. Ve městě je upozornění reálné, mimo něj spíše problematické.

Zdroj: https://www.motorcyclelegalfoundation.com/motorcycle-hand-signals-chart/