Ranní zahřívání motoru má několik důležitých pravidel

Parked Cars Snowy Day

Zima je tady a s ní přichází i potřeba zahřát motor vašeho vozidla. Mnoho řidičů má tendenci dělat některé chyby, když se snaží rychle zahřát motor v chladných ránách. V tomto článku se podíváme na několik věcí, které byste neměli dělat při ranném zahřívání motoru, abyste předešli zbytečnému opotřebení a ušetřili náklady.

  1. Nepouštějte motor na volnoběh na dlouhou dobu Toto je jedna z nejběžnějších chyb. Mnoho řidičů stále věří, že nechat motor běžet na volnoběh po dobu několika minut je nezbytné pro jeho zahřátí. Ovšem moderní automobily nevyžadují dlouhé zahřívání na volnoběh. Tato praxe spíše zvyšuje spotřebu paliva, způsobuje zbytečné opotřebení motoru a zvyšuje emise zplodin.
  2. Nepřidávejte plynu „na plný plyn“ Někteří řidiči mají tendenci přidat plyn „na plný plyn“ ihned po startu motoru v naději, že to zahřeje motor rychleji. To je však chyba. Rychlá akcelerace při studeném motoru může způsobit nadměrný stres na motoru a převodovce, což může vést k opotřebení a zvýšeným nákladům na opravy.

    Attractive Woman Driver Nsitting Steering Wheel Her Car
    Zdroj obrázku: Freepik
  3. Nepoužívejte přídavné ohřívače Některá vozidla jsou vybavena přídavnými ohřívači, které pomáhají zahřát motor a kabinu rychleji. Je důležité tyto přídavné ohřívače používat podle návodu a nepokoušet se je „upgradovat“ nebo přetěžovat. Nesprávné použití může způsobit poruchy a zvýšit riziko požáru.
  4. Nedotýkejte se zamykání dveří Někteří řidiči mohou mít tendenci mačkat tlačítko zamykání dveří, zatímco motor běží, abychom se vyhnuli zamrznutí zamků. Toto je nebezpečné, protože může způsobit ztrátu klíčů v uzamčeném vozidle. Je lepší zamykat a odemykat dveře ručně, pokud je to nutné.
  5. Nedržte motor na vysokých otáčkách Držení motoru na vysokých otáčkách při zahřívání není nutné a může způsobit nadměrné opotřebení. Moderní automobily mají řídicí jednotky, které regulují chod motoru a optimalizují ho i při nízkých teplotách. Držení motoru na vysokých otáčkách může způsobit přebytečné namáhání a zvýšenou spotřebu paliva.

Celkově je důležité mít na paměti, že moderní automobily jsou navrženy tak, aby byly schopny fungovat i při nízkých teplotách, a neměly by vyžadovat zvláštní postupy pro zahřátí motoru. Vyvarujte se výše uvedeným chybám, které mohou způsobit zbytečné opotřebení a náklady, a mějte na paměti, že šetrné zacházení s vozidlem vám může ušetřit peníze a prodloužit životnost motoru.

Zdroj: https://www.autozone.com/diy/seasonal/warming-up-your-car-winter-start-up
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora