Zimní jízdy usnadní dobré vybavení a správná prevence

Car Country Road Snowy Weather

Jízda v zimních podmínkách představuje pro řidiče značné výzvy a vyžaduje dodržování specifických pravidel a přizpůsobení se podmínkám. Především je nutné zajistit, aby vozidlo bylo na zimu řádně připraveno. To zahrnuje kontrolu a případnou výměnu pneumatik za zimní typ, který poskytuje lepší přilnavost na sněhu a ledu. Důležité je také zkontrolovat a doplnit nemrznoucí směsi do ostřikovačů a chladícího systému. V zimních měsících je také klíčové udržovat čisté světlomety, zadní svítilny a směrovky, aby bylo vozidlo dobře viditelné v špatných světelných a povětrnostních podmínkách.

Během jízdy v zimních podmínkách je zásadní upravit styl řízení. Řidič by měl zvolit nižší rychlost, udržovat větší bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel a být připraven na delší brzdnou dráhu. Je důležité vyhnout se prudkým a náhlým pohybům volantem, brzděním a akcelerací, které mohou způsobit ztrátu kontroly nad vozidlem. V případě sjíždění na kluzkých úsecích je doporučeno používat motorovou brzdu, tj. řadit na nižší převodové stupně a pomalu ubírat rychlost.

Na co si dát pozor při jízdě na sněhu a ledu?

Především je důležité zajistit, že vozidlo je vybaveno zimními pneumatikami, které poskytují lepší přilnavost na kluzkých površích. Řidiči by měli upravit svůj styl jízdy tak, aby byl přiměřený podmínkám – znamená to zvolnit, udržovat větší odstup od ostatních vozidel a být připraveni na neočekávané situace, jako je například náhlé brzdění vozidla před sebou. Je důležité vyhnout se prudkým pohybům, jako jsou rychlé změny směru, prudké brzdění nebo náhlé akcelerace, které mohou vést ke ztrátě kontroly nad vozidlem. V případě, že vozidlo začne klouzat, je klíčové zachovat klid a postupovat podle doporučení pro řízení ve skluzu – obecně platí, že je třeba otočit volant směrem, kam chceme jet, a jemně použít brzdy nebo akceleraci.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru vozu hraje roli i druh paliva. Nabídka je široká

Dalším důležitým faktorem je připravenost vozidla. Kromě zimních pneumatik by měly být kontrolou a případně doplněny kapaliny odolné vůči mráz, jako je chladící směs a nemrznoucí směs do ostřikovačů. Důležité je také udržovat čistota světlometů, zadních světel a směrových ukazatelů pro dobré vidění a viditelnost. V zimních podmínkách by měl řidič vždy mít v autě sadu nezbytného vybavení, včetně lopaty, odolného oblečení, teplých dek a případně posypového materiálu nebo protiskluzových podložek pro případ, že by vozidlo uvízlo v sněhu nebo na ledu.

Dad Driving With His Family
Zdroj obrázku: Freepik

Proč jsou zimní pneumatiky důležité?

Za prvé, jsou speciálně navrženy tak, aby poskytovaly lepší přilnavost a stabilitu na mokrých, zasněžených nebo zledovatělých površích. To je umožněno díky jejich speciální směsi gumy, která zůstává měkká a pružná i při nízkých teplotách. Na rozdíl od letních pneumatik, které při nízkých teplotách ztvrdnou a ztrácejí efektivitu, zimní pneumatiky udržují lepší kontakt s vozovkou a zajišťují lepší trakci. Dále, dezén zimních pneumatik je navržen tak, aby efektivně odváděl vodu, sníh a břečku z kontaktní plochy, což snižuje riziko aquaplaningu a umožňuje pneumatice lépe se zakousnout do sněhu nebo ledu.

Mohlo by vás zajímat:  Nedodržování pravidel ve středním pruhu akorát naštve ostatní řidiče a vzbudí pozornost policie

Kromě zvýšené bezpečnosti zimní pneumatiky také přispívají k lepšímu ovládání vozidla v náročných podmínkách. Vylepšená trakce znamená lepší akceleraci, efektivnější brzdění a stabilnější řízení, což je zvlášť důležité při jízdě v zatáčkách nebo při vyhýbání se překážkám. Toto vše vede k větší kontrole nad vozidlem a snížení pravděpodobnosti nehod. Zimní pneumatiky jsou tedy nejen základem pro bezpečnou jízdu v zimních podmínkách, ale také přispívají k lepšímu pocitu z jízdy, což může být zásadní při dlouhých cestách nebo v náročném zimním počasí. Jejich použití je doporučeno nejen v oblastech s tradičně tvrdými zimami, ale i tam, kde teploty klesají pod bod mrazu, což může mít významný dopad na vlastnosti běžných letních pneumatik.

Jak nejlépe zvládnout smyk?

Klíčem k úspěšnému zvládnutí smyku je zachovat klid a správně reagovat. Nejprve je důležité okamžitě ale plynule uvolnit plynový pedál a vyhnout se prudkému brzdění, což by mohlo smyk ještě zhoršit. Dále je třeba volantem jemně korigovat směr vozidla tak, aby se jeho přední část nasměrovala tam, kam chceme jet (tzv. protisměrné řízení). Tato technika se liší podle typu pohonu vozidla – u vozidel s předním pohonem je často efektivní jemně přidat plyn, zatímco u vozidel s zadním pohonem je lepší plyn držet ve stabilní pozici nebo ho lehce uvolnit. Důležité je sledovat směr, kam vozidlo směřuje, a ne kam aktuálně jede, protože to pomáhá předvídat a správně reagovat na pohyby vozidla.

Mohlo by vás zajímat:  Sedmé pokračování Rychle a Zběsile se vrací do LA

Při zvládání smyku je rovněž důležité brát v úvahu typ smyku. Při podřízení, kdy zadní část vozidla ztrácí přilnavost a začíná předbíhat přední, je třeba volantem reagovat směrem, kam chceme jet a správně dávkovat plyn. Při přetáčivém smyku, kde přední část vozidla ztrácí přilnavost a nedrží zamýšlený směr, je třeba uvolnit plyn a volantem korigovat směr jízdy. V obou případech je nezbytné sledovat okolí a připravit se na možnost, že vozidlo může reagovat nečekaně. Moderní bezpečnostní systémy, jako je protiprokluzový systém (ABS) nebo stabilizační programy (ESP), mohou výrazně pomoci při zvládání smyku, ale je důležité rozumět jejich principům a vědět, jak s nimi pracovat.

Zdroj: https://www.iii.org/article/winter-driving
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora