Rychlá jízda může vést k bezpečnosti na silnici mnohdy víc než pomalá rozvážnost

Podle statistik stojí rychlá jízda za celou řadou dopravních nehod. Málokdo si ale uvědomuje, že to není vždy jenom o rychlé jízdě, jelikož do hry vstupuje celá řada dalších faktorů. Dokonce jsou situace, kdy je lepší na to trochu šlápnout, jelikož právě vyšší rychlost může vést k větší bezpečnosti na silnicích. Kdy konkrétně?

Rychlostní limity

V provozu se běžně setkáváme s těmi, kteří nedodržují maximální povolenou rychlost a jedou výrazně méně. I když si často myslí, že jedou bezpečně, opak je pravdou. Stávají se brzdou provozu a často pomáhají vytvářet nebezpečné situace, jako je rizikové předjíždění. K bezpečnosti proto více přispěje, když bude maximální povolená rychlost dodržována. Jízda bude rychlejší, plynulejší a řada řidičů nebude mít důvod k předjetí.

Zdroj obrázku: Freepik

Připojovací pruhy

Najdeme je hlavně na obchvatech měst, ale také na dálnicích. Právě zde se stávají velkým rizikem. Je řada řidičů, kteří připojovací pruh neumí správně použít. Nejenom že se napojují hned na samotném začátku, ale také se napojují v nedostatečné rychlosti. Často tak ostatní řidiče nejenom omezí, ale také ohrozí. Přitom stačí pouze využít pruh v plné délce a nebát se šlápnout na plyn. Napojení ve víceméně podobné rychlosti, jakou jedou ostatní, je mnohem jednodušší a hlavně mnohem bezpečnější.

Akcelerace na semaforech

I na semaforech není od věci více sešlápnout plyn a snažit se projet křižovatkou rychleji. Důvod je také poměrně jednoduchý. Napomůže to celkové plynulosti provozu, a tedy menší tvorbě nežádoucích kolon. Stačí několik loudajících se řidičů a místem projede podstatně méně aut. Ty poté mohou stát na místech, kde je to nebezpečné. Přitom stačí trochu přidat, být pozorný a mnoho kolon by v řadě lokalit ani být nemuselo. Navíc kolona nejenom zdrží, ale stačí chvíle nepozornosti, a ťukanec je na světě.

Zdroj: https://www.timetravelturtle.com/drive-fast-safe-lamborghini/