Shelby Cobra 289 FIA – Výroční 50th Anniversary Edition

Kdo by neznal legendární vůz Shelby Cobra! Málokdo však už ví, že se oficiálně stále vyrábí, byť jen v limitovaném počtu. Nyní Shelby American představila speciální 50th Anniversary Edition, která oslavuje padesát let od vstupu do mezinárodního šampionátu značek v roce 1964.

Malá firma Shelby American se v roce 1964 rozhodla postavit značkám jako Ferrari, Aston Martin, Jaguar nebo Chevrolet, a tak vstoupila do World Manufacturers Championship. Nasazený vůz byl samozřejmě plně přepracován podle pravidel FIA a disponoval motorem small-block V8 289 Ford, který pocházel z rodiny Windsor a měl objem 4.7 litru. Následník tohoto vozu se stále vyrábí, byť ovšem pouze na přímou objednávku a je dodáván bez pohonného ústrojí. Konstrukce je podobná původní verzi z šedesátých let, ale výrobce jí upravil podle moderních standardů.

Mohlo by vás zajímat:  Facel Vega HK500 na prodej

V tomto týdnu se představila speciální verze 50th Anniversary Edition, která oslavuje právě vstup do zmíněného šampionátu. Na první pohled je možné ji rozeznat podle modré Wiking Blue karoserie s bílými Arctic White pruhy a kruhy a speciálních kol. Samozřejmostí je kvalitní interiér s možností koženého čalounění sedaček a doslova hromada výročních znáčků na karoserii i v interiéru. Vůz bude dodáván se speciálně navrženou krycí plachtou, odnímatelným volantem a kompletní výfukovou soustavou pro small-block V8 289 Ford Windsor (možno použít i větší 302 o objemu 4.9 l). Převodovku a motor si i u této verze musí zákazník nechat instalovat zvlášť.

Mohlo by vás zajímat:  Rolls-Royce ukázal novou edici Phantomu

Vznikne pouze 50 exemplářů 50th Anniversary Edition, přičemž verze s laminátovou karoserií vyjde na 94 995,- dolarů (cca 2 miliony korun) a s hliníkovou na 159 995,- dolarů (cca 3,25 milionu korun). Zájemci o vůz musí kontaktovat přímo Shelby American.

Zdroj: Shelby American Inc.