Současný rychlý vývoj elektomobilů odradí od koupě i ty, kteří nad takovým vozem uvažují

Elektromobily jsou protlačovány stále více, a dokonce se mluví také o tom, že by mohl být zcela zakázán prodej aut se spalovacím motorem a jedinou možností by byla elektřina. Toto má své zastánce i odpůrce, stejně jako samotné elektromobily. Do jejich vývoje automobilky investují stále více a právě to se může jevit jako značně kontraproduktivní. Od koupě mohou být odrazeni i ti, co nad elektrickým vozem vážně uvažují.

Ceny elektromobilů

Když se podíváme do minulosti, ceny prvních elektromobilů byly značně vysoké a šlo vesměs o auta pro skutečné fanoušky tohoto trendu, kteří na vozy navíc měli i dostatek financí. Aktuálně je ale vývoj zcela opačný a elektromobilky jdou s cenou značně dolů. Příkladem je i Dacia Spring, kterou lze pořídit v rozmezí 400–500 tisíc korun. Ceny postupně klesají i u jiných elektromobilů a dá se tedy očekávat, že tomu bude i nadále.

Zdroj obrázku: Freepik

Dojezd elektromobilů

Dalším sledovaným parametrem je dojezd elektromobilů. Když začínaly, vyjma Tesly byl jejich dojezd skutečně žalostný a jednalo se spíše jen o městská auta na krátké pojezdy. Dnes jsou však už k dispozici auta, se kterými není problém najet na plné nabití 400–500 kilometrů. A hodnota dojezdu se postupně zvyšuje. Z aut do měst se stávají vozy na běžné cestování. A i tady se z hlediska vývoje očekává, že se tento parametr bude nadále zlepšovat.

Vývoj může odrazovat

Na jednu stranu je vývoj na poli elektromobility obdivuhodný a v budoucnu může mnohé přesvědčit k tomu, aby si elektrické auto koupili. Ty, kteří si ho chtějí pořídit nyní, ale může odrazovat. Stačí pár let a zjistí, jak nevýhodný kup jejich automobil byl. Za pár let se mohou za stejnou cenu prodávat vozy parametrově lepší nebo ty se stejnými parametry podstatně levněji. Něco podobného u vozů se spalovacím motorem až tak nehrozí a jejich ceny v poměru k technologiím bývají ustálené.

Zdroj: https://ev-database.org/car/1319/Dacia-Spring-Electric, https://www.iea.org/reports/global-ev-outlook-2021/trends-and-developments-in-electric-vehicle-markets, https://www.bbc.com/news/business-57253947