Správně nahuštěné pneumatiky mohou i zachránit život. V zimě je třeba pamatovat na několik pravidel

Repairman Car Service Checking Wheel Pressure

Údržba pneumatik z hlediska jejich huštění je klíčová pro bezpečnou jízdu. Pneumatiky pozvolna ztrácí tlak vzduchu, proto je potřeba jejich pravidelná kontrola bez ohledu na typ pneumatik (letní, zimní nebo celoroční). Díky pravidelné kontrole tlaku huštění zároveň odhalíte nestandardní ztráty tlaku vzduchu v některé z pneumatik, které mohou být známkou defektu. Tlak huštění doporučujeme rovněž kontrolovat vždy před dlouhou cestou nebo při velkém zatížení vozidla. Tlak kontrolujte za studena (automobil by neměl mít najeté víc než tři kilometry).

Mohlo by vás zajímat:  Mnohé amatérské rady ohledně péče o motor autům škodí, řidiči jim přesto věří

Upravujte tlak vzduchu

Zimní období je tady a zima má vliv na tlak pneumatik. Jakmile klesne teplota, klesne tím i tlak vzduchu v pneumatikách. Jako prevence se doporučuje kontrolovat tlak huštění pneumatik jednou měsíčně. Díky této prevenci můžete předejít různým nepříjemným zjištěním ohledně opotřebení pneumatik.

Stanovte si ideální podmínky

Při huštění pneumatik je potřeba dávat pozor na správnou teplotu. Je rozdíl, kde hustíte pneumatiky. Pokud se jedná například o garáž, kde máte 18 °C, a venkovní teplota je -2 °C, rozdíl činí 20 °C. V takovém případě doporučujeme k hodnotě tlaku přidat 0,2 baru, aby se vyrovnal rozdíl. Pokud hustíte pneumatiky venku, dodržujte hodnoty doporučené výrobcem.

Mohlo by vás zajímat:  Volkswagen ID.3 bude hvězdou festivalu Praha Září
Zdroj obrázku: Freepik

Co je důležité vědět o jízdě v zimě?

Velice důležité a nezbytné je dodržovat tlak huštění doporučený výrobcem vozidla. Informaci o správné hodnotě tlaku huštění můžete nalézt na následujících místech:

  • přímo na vozidle (dveřích nebo krytu od palivové nádrže),
  • v návodu k obsluze vozidla,
  • v doporučeních výrobce.

Podhuštění může mít citelný negativní dopad na ovladatelnost vozidla a vést k nerovnoměrnému opotřebení pneumatik. To samé platí i v případě přehuštění. Pravidelnou kontrolou tlaku huštění snižujete míru opotřebení svých pneumatik.

Nezapomínejte dodržovat všechny doporučené rady, jedná se opravdu o důležitou součást údržby vašeho vozidla.

Zdroj: https://www.firestonecompleteautocare.com/blog/tires/should-i-inflate-tires-cold-weather/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora