Skvrna pod vozem dokáže řidiče vyděsit. Příčina je většinou banální, ale nedá se jí zabránit

Odjíždíte z parkovacího místa a všímáte si toho, že je pod vaším vozem skvrna? V tu chvíli můžete jako řidič začít propadat panice. Ano, skvrna pod autem může znamenat ledacos. Samozřejmě jako první začnete myslet na úniky různých kapalin. Ty není radno podceňovat. Je ale třeba říct, že ne vždy to musí být jenom toto vysvětlení.

Problém i banalita

Skvrna pod autem, kterou vidíte na svém parkovacím místě, může mít různá vysvětlení. V tom nehorším případě může ukazovat na to, že vám třeba teče olej, chladicí kapalina nebo jiná z důležitých tekutin. Zároveň se ale nemusí jednat o nic hrozného. Vlastně může být daná kapalina i obyčejnou vodou – to známe z léta, kdy se pod autem objevuje kondenzát z klimatizace. Co ale teď v chladných dnech, kdy se klimatizace vůbec nepoužívá?

Opět může jít o vodu

I v chladném období, kdy klimatizaci nepoužíváte, ale nemusí být skvrna pod autem důvodem k jakékoliv velké panice. Důvod je zcela prostý, opět se může jednat o vodu. To je také ten nejčastější důvod, proč se skvrna pod autem nachází. A kde se daná voda bere? Překvapivě ze vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Zloději často používají naprosto banální metody, na které většina motoristů bez problémů naletí
Zdroj obrázku: Freepik

Běžný rozdíl teplot

Na vině je v tu chvíli něco zcela běžného, a to rozdíl teplot. Je známou věcí, že během noci může mrznout, a tak se na autě vytvoří vrstva námrazy. Nejenom klasicky na sklech nebo karoserii, ale samozřejmě i v jeho spodní části. Ve chvíli, kdy začne teplota vzduchu stoupat, tato námraza povoluje. Mění se ve vodu a ta začne ve větší či menší intenzitě odkapávat pod autem – záleží na množství námrazy.

Důsledkem je větší či menší kaluž, která může řidiče vylekat. Ale zbytečně. Vodítkem, že se nic neděje, může být i mokrá skvrna kolem vozu vzniklá tím, jak voda stékala z namrzlé karoserie. Pro klid duše je samozřejmě možné zkontrolovat provozní kapaliny, ale s největší pravděpodobností o žádnou závadu nepůjde.

Zdroj: https://tomsautomotive.com/air-conditioning-heating/whats-puddle-under-car/