Stočený tachometr nelze vždy odhalit. Známá finta podvodníků využívá současných zákonů

Engine Stop Electric Car Dashboard

Boj proti stočeným tachometrům je mnohdy marný. Jak proto, že snaha o větší trestání tohoto nešvaru se míjí účinkem, tak proto, že zákony mnohým nepoctivcům doslova nahrávají. Ti, kteří v dobré víře kupují auto, mnohdy nemají šanci zjistit, že je tachometr stočený. A tak se dříve nebo později začnou objevovat mnohé problémy, nehledě na to, že může být zanedbána i běžná údržba související se stavem tachometru.

Jak zjistit stočený tachometr?

Možností, jak se dá auto se stočeným tachometrem odhalit, jsou různé. Jako první je namístě prohlédnout si exteriér a interiér vozu a zhodnotit, zda opotřebení odpovídá tomu, kolik se s vozem najelo. Dále je namístě projít si různé databáze nebo si pořídit výpisy historie vozidla. To je vhodné především u starších ojetin, ale jsou i takové, které se doslova drží mimo systém a získat relevantní data je nemožné. Důvod je celkem prostý a souvisí s našimi zákony.

Mohlo by vás zajímat:  Kurzy autoškoly zdražují. Přitom stále bazírují na tom, co už je pro dnešní provoz zbytečné
Zdroj obrázku: Freepik

Na STK až za čtyři roky

Možnosti stočit tachometr tak, aby se to nikdo nikdy nedozvěděl, poměrně výrazně nahrávají naše zákony. To proto, že první návštěva STK čeká majitele auta až 4 roky po tom, co je vůz registrován. Během této doby s ním může najíždět opravdu nemalé porce kilometrů. Následné stočení tachometru opraví hodnotu na ukazatelích a s tou jde následně majitele takového vozu na STK. V historii vozu se takové auto jeví jako bez stočení, ačkoliv realita může být jiná.

Mohlo by vás zajímat:  Toyota je největší automobilový koncern světa. Zároveň je považována za průkopníka elektromobility

Pomůže servisní knížka

Boj proti tomuto nešvaru se dá vyhrát v případě, že bude kupující trvat na servisní knížce. U řady aut je záruka podmíněna pravidelnými prohlídkami, které jsou do servisní knížky zapsány. A to včetně stavu najetých kilometrů. Pokud ji prodejce u mladšího auta těsně po záruce odmítá předložit, je vhodné být na pozoru, jelikož právě stočený tachometr může být důvodem. Zároveň ani dané zápisy nemusí být vždy jistotou, protože kdo stočí tachometr, nemusí mu být cizí ani falšování různých zápisů.

Zdroj: https://vingurus.com/blog/vingurus-latest-posts/odometer-rollback-check,
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora